Ondřej Šams

Jak si zlepšit náladu v těžkých časech

Poslechněte si článek jako podcast:


Život není peříčko. Na každého z nás vychází pěkná řada období, které bychom nejraději přeskočili stejně jako úvodní titulky na Netflixu. Zkrátka život je někdy pes – to je realita, se kterou nic nenaděláme. Je tu však proměnná, se kterou něco udělat můžeme – naše reakce.

Reagovat na životní trable můžeme dvojím způsobem:

  1. Pod tíhou reality se sesypeme. Budeme proklínat všechny a všechno za to, kde jsme a budeme se do konce života opájet v pocitech bezmocné oběti (berte prosím toto vyjádření s kapkou nadsázky).
  2. Vybereme si těžší, za to zdravější cestu, ve které budeme na základě vědomého rozhodnutí hledat to dobré, co nám ještě v životě zbylo – a že vždy něco zbude. Dovolte mi krátké upřesnění. Rád bych zde zdůraznil, že nemluvíme o potlačování reality ani o malování si světa „na růžovo“. Právě naopak. Mluvíme o realitě, ve které si plně uvědomujeme současnou nedobrou situaci, zároveň si však uvědomujeme, že stále máme možnost volby. A právě zde je propastný rozdíl mezi výše zmíněnými způsoby reakce.

Pakliže jste ochotni bojovat a volíte druhou ze zmíněných variant, mám pro vás dvě jednoduchá, ale účinná cvičení, která mi v těžkých obdobích dobře posloužila a věřím, že stejně dobře mohou posloužit i vám. Tato cvičení pomáhají vyniknout jedné z šesti základních lidských emocí – radosti (štěstí). Radost má na naši psychickou, ale i fyzickou pohodu ohromně pozitivní vliv. Pojďme si tedy prakticky ukázat, jakým způsobem nám může tato emoce pomoci v překonávání těžkých časů.

Cvičení vděčnosti

První cvičení, které mi hodně pomohlo nejen v chmurných časech mých vysokoškolských studií (nikdy jsem nebyl nadšený studijní typ) mi představila kamarádka Míša – studentka psychologie. V jednom ze zamyšlení v rámci našich kruhových tréninků CLIFT mluvila o jednoduché metodě, která spočívala v tom, že si člověk každý den vypíše 3 věci, za které je ten den vděčný. Účelem cvičení bylo uvědomit si komplexní realitu svého bytí, tedy hlavně kvantum pozitivních skutečností, na které má člověk tendenci v těžkých časech zapomínat.

Abych vám pravdu řekl, nikdy jsem nebyl schopný toto cvičení provádět na denní bázi, proto jsem si interval maličko natáhl a trojici pozitiv si pravidelně už od roku 2019 vypisuji na týdenní (v časech horších) a měsíční bázi (v časech lepších). V mé to-do aplikaci Things3 mám automaticky opakující se úkol, přičemž splnit jej – tedy vypsat si 3 věci, za které jsem vděčný, skutečně není náročný úkol. Všeho všudy mi to zabere okolo minuty času. A efekt? Skutečně to pomáhá! Poměr cena/výkon je v tomto případě skutečně bezkompromisní. Doporučuji vyzkoušet.

3 věci, za které jsem vděčný

Je tu ještě jedna věc, kterou bych rád zmínil. Před nedávnem jsem při četbě knihy Jak žít a vyhnout se syndromu vyhoření od známého českého psychiatra a pedagoga Radkina Honzáka narazil na velmi podobné cvičení, které doporučuje svým pacientům. Vlastně se jedná o takový upgrade toho, co jsem vám právě popsal.

Pan Honzák tuto metodu nazývá 3+3. A jak funguje? Člověk postižený chmury si každý den vypíše 3 věci, které mu udělaly radost (za které je vděčný) a 3 věci, kterými si udělal radost on sám. Moc se mi líbí přidání druhé trojice, jelikož si stejně jako Radkin Honzák myslím, že lidé jsou často oběťmi své pseudoskromnosti, kdy se k sobě reálně chovají hůře než ke svému psovi. Jak to stojí v Bibli?

„Miluj svého bližního jako sám sebe.“ (Matouš 22:39)

Zkrátka mít se rád znamená umět mít rád i ostatní. Trojice hezkých věcí, které si pravidelně dopřejete tak prospěje nejen vám, ale i ostatním.

Líbí se vám obsah, který tvořím?
Přihlaste se k odběru novinek:
Pečlivě rozmyšlený obsah. Žádný spam.

Baťovská terapie úsměvem

Druhé cvičení je v něčem dosti bizarní. Narazil jsem na něj při studiu firmy Baťa a nikdy předtím jsem o něm neslyšel.

Co o Baťovi nedokázala komunistická propaganda zničit, to alespoň pokřivila. Bohužel dnes žijeme v jakémsi informačním vakuu, kdy naprostá většina obyvatel naší republiky neví, jak extrémně zajímavý (a úspěšný) Tomáš Baťa a jeho systém řízení podniku byl. Jsem vděčný, že jsem to díky důkladné rešerši k mé diplomové práci mohl zjistit a možná i proto jsem dal následujícímu cvičení, i když zní poměrně šíleně, šanci.

Nejprve vás uvedu do kontextu. Pakliže některý ze spolupracovníků firmy Baťa vykazoval známky zasmušilosti, byl požádán, aby toto cvičení z vlastní iniciativy po několik dní praktikoval. Samotné cvičení spočívalo v tom, že se daný jedinec snažil každý den 15 minut v kuse usmívat. Jak usmívat? Zkrátka roztáhnout ústa „od ucha k uchu“ a usmívat se tak, že mu je vidět i celý chrup. Schválně si to zkuste. Toto je tedy výchozí poloha. Teď už jen vydržet s touto grimasou 15 minut.

Že vám to zní absurdně? Mně to znělo stejně, ale zkusil jsem to.

Šikovně jsem využil doby koronavirové a schoval svůj úsměv za roušku, takže když jsem šel po ulici, nevypadal jsem jako úplný idiot. A věřte mi nebo ne, ono to fakt fungovalo. Po několika minutách jsem se cítil lépe. A po několikadenním opakování vskutku radostněji.

Baťovci toto „kouzlo“ vysvětlovali tak, že vědomým držením úsměvu vysíláme mozku signál, který mu říká, že je nám dobře. Mozek tomu z počátku nechce věřit, ale po pár minutách rozpačitého přešlapávání vyhodnotí, že je tomu asi skutečně tak a začne vyplavovat hormony, které produkuje při skutečném smíchu. Nevím, zda byla tato metoda někdy vědecky ověřená anebo se jedná o čiré placebo. V každém případě určitě stojí za vyzkoušení.

úsměv - Baťa terapie úsměvem


Přátelé. Toto je tedy dvojice cvičení, kterou jsem sám vyzkoušel a která mi v těžkých časech pomohla zlepšit náladu. Pokaždé, než začnu psát nějaký článek, ptám se sám sebe: „Je toto téma, o kterém se chci podělit skutečně tak hodnotné, abych ho sdílel s ostatními?“ V tomto případě věřím, že ano, i když jde jen o dvě prosťounká cvičení. Každý si čas od času musíme projít obdobími, která opravdu nejsou příjemná. V těchto časech tedy myslete na 2 věci:
1. Uvědomte si množinu věcí, za které můžete být i v těchto obdobích stále vděční a dělejte si malé radosti.
2. Usmívejte se na svět a on se možná začne usmívat i na vás.