Ondřej Šams

Jak mít své záležitosti pod kontrolou?

Zdravím v prvním zářijovém čtvrtku!

1 MYŠLENKA ODE MĚ

Poslední měsíc na mě ze všech stran vyskakuje velké množství úkolů. Je to především tím, že jsem před nedávnem nastoupil na novou pozici, dále začínám studovat inženýra a do toho se ještě snažím rozjet všemožné projekty, které obvykle fungují jen přes školní rok (především CLIFT). Bez správně nastaveného systému by mi všechny požadavky a úkoly doslova proplouvaly mezi prsty. Předpokládám, že hektické období aktuálně nezažívám sám a mnoho z vás je na tom podobně. Rád bych se s vámi podělil o jednoduchý tip, který vám může šikovně pomoci zachytit všechny vaše povinnosti – INBOX. Inbox je schránka, do které shromáždíte veškeré vaše úkoly. V podstatě je vaším externím mozkem, který pomáhá dostat povinnosti z hlavy. Náš mozek je velmi neefektivní, co se pamatování úkolů týče. Po chvíli se přehltí a my zapomínáme. Určitě někdy v budoucnosti popíšu systém efektivní správy úkolů podrobněji. Pro první pomoc však bude stačit, pokud zkusíte následující:

  • vytvořte si váš vlastní Inbox (ať už to bude fyzický list papíru nebo poznámka v mobilu),
  • sem si zapisujte veškeré povinnosti, které se na vás chrlí v průběhu týdne (pozor – klíčové je mít jen jeden Inbox, jinak se v záplavě povinností a lokací, kde úkoly máte poznamenané ztratíte a výsledek bude podobný jako kdybyste si vše drželi v hlavě).

Již taková drobnost jako spolehlivý a úplný seznam úkolů dokáže člověku velice pomoci se zpětným získáváním kontroly nad situací. Udržujte svůj Inbox stále aktuální a vytvoříte si tak dobrý odrazový můstek pro plánování vašich priorit.

 

2 CITÁTY OD OSTATNÍCH

„Organizovanost x Kreativita = Moc něco změnit.“ – Scott Belsky

„Tvá mysl je pro to, aby měla myšlenky, ne aby je držela.“ – David Allen

 

1 OTÁZKA PRO TENTO TÝDEN

Držíte úkoly v hlavě?