Ondřej Šams

Jak nedělat z komára velblouda

Zdravím vás při prvním červnovém čtvrtku.

Dnes jsem 1-2-1 zaměřil na to, jak zdravě pohlížet na malé problémy, kterým ve svých životech často přiřazujeme příliš pozornosti.

 

1 MYŠLENKA ODE MĚ

Nahlédnout na problémy z širší perspektivy je způsob, jak si od nich udržet zdravý odstup.

Představte si, že řešíte zapeklitý problém. Opravdu vám záleží na jeho dokončení. Pracujete na  100 %, možná  120.  Avšak čím více energie a času mu věnujete, tím více se jeho úspěšné řešení jakoby zdaluje. Postupně se dostáváte do spirály úsilí-neúspěch-ještě větší úsilí-selhání,… 

S přibývajícím úsilím také roste vaše rozhořčení na celý svět a zapřísaháte se, že nepřestanete pracovat, dokud tu proklatou věc nedokončíte. A takto se rodí z komára velbloud. Z malého problému obrovská nepřekonatelná hora. Svůj psychický stav můžete popsat všelijak, jen ne jako vyrovnaný a spokojený. Mluvím z vlastní zkušenosti, jelikož jsem v tomto expert. 

Přitom stačí tak málo a člověk je z této negativistické smyčky pryč. Zvednout se od problému, zhluboka se nadechnout a odejít ven. Tam se kolem sebe rozhlédnout. Svět běží dál. Příroda kolem hraje svou nádhernou symfonii jako už po tisíce let před tím. Země je stále jen tou malou tečkou v ohromném vesmíru. Svět se nehroutí. Teď je ta pravá chvíle, kdy nahlédnout na problém z širší perspektivy. Jak náš problém vypadá v regionálním, celosvětovém, možná kosmickém měřítku? Asi nicotně. To, co nám před chvílí přišlo jako nejhorší problém na světe a kvůli čemu jsme si decimovali své psychické zdraví, rychle ztrácí na své velikosti a důležitosti. 

Není dobré přeceňovat problémy, ale uvědomit si jejich opravdovou závažnost či možná mnohem častěji jejich nezávažnost.

 

2 CITÁTY OD OSTATNÍCH

„Strach před problémy, nebyl ještě nikdy klíčem k jejich řešení.“ – neznámý autor

„Ať si naplánujete cokoli, vždycky se v tom bude skrývat nějaký problém.“ – Vincent Van Gogh

 

1 OTÁZKA PRO TENTO TÝDEN

Kterým problémům ve svém životě přikládáte nadměrnou důležitost? Jak na ně zdravě pohlížet?

 

Přeji hezký den

Ondra