Ondřej Šams

Jak nedělat z komára velblouda

Zdravím vás při prvním červnovém čtvrtku.

Dnes jsem 1-2-1 zaměřil na to, jak zdravě pohlížet na malé problémy, kterým ve svých životech často přiřazujeme příliš pozornosti.

 

1 MYŠLENKA ODE MĚ

Nahlédnout na problémy z širší perspektivy je způsob, jak si od nich udržet zdravý odstup.

Představte si, že řešíte zapeklitý problém. Opravdu vám záleží na jeho dokončení. Pracujete na  100 %, možná  120.  Avšak čím více energie a času mu věnujete, tím více se jeho úspěšné řešení jakoby zdaluje. Postupně se dostáváte do spirály úsilí-neúspěch-ještě větší úsilí-selhání,… 

S přibývajícím úsilím také roste vaše rozhořčení na celý svět a zapřísaháte se, že nepřestanete pracovat, dokud tu proklatou věc nedokončíte. A takto se rodí z komára velbloud. Z malého problému obrovská nepřekonatelná hora. Svůj psychický stav můžete popsat všelijak, jen ne jako vyrovnaný a spokojený. Mluvím z vlastní zkušenosti, jelikož jsem v tomto expert. 

Přitom stačí tak málo a člověk je z této negativistické smyčky pryč. Zvednout se od problému, zhluboka se nadechnout a odejít ven. Tam se kolem sebe rozhlédnout. Svět běží dál. Příroda kolem hraje svou nádhernou symfonii jako už po tisíce let před tím. Země je stále jen tou malou tečkou v ohromném vesmíru. Svět se nehroutí. Teď je ta pravá chvíle, kdy nahlédnout na problém z širší perspektivy. Jak náš problém vypadá v regionálním, celosvětovém, možná kosmickém měřítku? Asi nicotně. To, co nám před chvílí přišlo jako nejhorší problém na světe a kvůli čemu jsme si decimovali své psychické zdraví, rychle ztrácí na své velikosti a důležitosti. 

Není dobré přeceňovat problémy, ale uvědomit si jejich opravdovou závažnost či možná mnohem častěji jejich nezávažnost.

 

2 CITÁTY OD OSTATNÍCH

„Strach před problémy, nebyl ještě nikdy klíčem k jejich řešení.“ – neznámý autor

„Ať si naplánujete cokoli, vždycky se v tom bude skrývat nějaký problém.“ – Vincent Van Gogh

 

1 OTÁZKA PRO TENTO TÝDEN

Kterým problémům ve svém životě přikládáte nadměrnou důležitost? Jak na ně zdravě pohlížet?

 

Přeji hezký den

Ondra

Líbí se Vám moje tvorba? 

Pak se Vám bude líbit i NEWSLETTER:

✏️ E-MAILY NAŠLAPANÉ UŽITEČNÝMI TIPY

📚 SHRNUTÍ TOP KNIH PRO VÁŠ ROZVOJ

💡 INSPIRATIVNÍ ZAMYŠLENÍ

Vše zdarma. Jeden e-mail týdně.

Přihlaste se k odběru ↓