Ondřej Šams

Jaké je to mít Covid

Krásný podzimní čtvrtek!

1 MYŠLENKA ODE MĚ

Minulý týden nevyšel newsletter, za což se omlouvám, bylo to zapříčiněno tím, že se u mě rozvinuly příznaky Covidu, který se záhy po testování potvrdil. Říkal jsem si, že by vás mohlo zajímat pár osobních pocitů a dojmů od člověka, který si touto téměř mýty ověnčenou nemocí prochází. Než začnu, rád bych podotkl, že průběh Covidu je individuální záležitostí. Jak jistě všichni víme, někdo je zcela bez příznaků a jiného nemoc přivede na pokraj (bohužel občas i za něj) smrti. Popíši vám tedy moje osobní příznaky – příznaky pětadvacetiletého muže výšky téměř dva metry, váhy lehce pod 90 kg; člověka, který se denně otužuje, snaží se jíst zdravě a právě byl v závěrečné přípravě na maraton. S příznaky nemoci bojuji již přes týden a sužuje mě především následující:

  • nepříjemný suchý kašel, který ne a ne odeznít
  • nepřirozená únava (prvních pár dní jsem byl téměř nepoužitelný a ležel jen v posteli, přičemž obzvláště divné bylo to, že ani po desetihodinovém spánku jsem se vůbec necítil odpočatý – tento pocit jsem při jiné nemoci asi ještě nezažil)
  • kompletní ztráta chuti a čichu (díky Bohu se mi tyto smysly už pomalu vracejí, jejich obnova je ale hodně pozvolná)
  • teploty v prvních pár dnech (max 37,4 °C), teď již bez teplot
  • ani po týdnu se necítím zdravě

To je z hlavních příznaků asi vše. Mým cílem bylo ujistit vás, že Covid není rýmička a že i se zdravým jedincem dokáže nadělat slušnou paseku. Nemám tušení, kde jsem jej mohl chytit – možná někde ve vlaku či MHD? To se asi nikdy nedovím. Uzavřel bych to tím, že se této nemoci nemusíme panicky bát, ale zároveň bychom před ní měli mít slušný respekt.

 

2 ZAJÍMAVÁ DOPORUČENÍ

Při mém stonání jsem na Netflixu narazil na dva parádní pořady, které vám vřele doporučuji:

  1. Trojdílná minisérie o Billu Gatesovi, díky které jsem na tohoto člověka získal zcela nový pohled – V Billově mozku
  2. Dokument o odvrácené straně technologií, kterým provází lidé, kteří tyto technologie sami vytvořili – Sociální dilema

 

1 OTÁZKA PRO TENTO TÝDEN

Které věci/činnosti dodávají tvému dni smysluplnosti?