Ondřej Šams

Nejen o vytrvalosti

Přeji krásný čtvrtek.

Děkuji ti za odběr newsletteru. Pokud ti přináší hodnotu, budu moc rád, když jej budeš sdílet s přáteli, třeba na Facebooku, Twitteru nebo pošleš známému mailem.

Teď už ale k hlavnímu obsahu. Mám pro tebe jednu krátkou myšlenku ode mě, dva zajímavé citáty od ostatních a jednu otázku k zamyšlení.

1 MYŠLENKA ODE MĚ

Klíčem je vytrvat

Vytrvalost je možná jednou z nejklíčovějších vlastností. Zasahuje do každé oblasti života:

  • vytrvale milovat svého partnera,
  • vytrvale vychovávat své děti,
  • vytrvale snášet těžkosti studia,
  • vytrvale směřovat k vytyčenému cíli.

Vytrvalost se nekamarádí s okamžitým úspěchem, spíše se pojí s nadějí. Máme naději, že současná tvrdá práce ponese své ovoce v budoucnosti. Často je velmi těžké vidět světlo na konci tunelu. Avšak vítězové jsou ti, kdo tunelem projdou až na konec. 

Poznámka pod čarou:

Pokud cítíš, že v některé oblasti už nemůžeš dál, zkus taktiku „Ještě jednou“ (Go One More). Tuto (banální) metodu používají např. vojáci v rámci jednoho z nejtěžších výcvikových kurzů americké armádní historie Ranger School. Lidé se tam dostávají na úplné dno svých fyzických a především psychických kapacit (extrémní zátěž, málo jídla a ještě méně spánku). Go One More v jejich případě znamená přežít ještě jeden den, poté ukousat další a dále ještě jeden,… Tímto způsobem se doslova proklopýtají údolím smrti až k vítěznému konci kurzu. Je zřejmé, že tato metoda nejde aplikovat donekonečna v takovém extrému jaký jsem zmínil. Může ti však být nápomocna při dočasném překonávání nejtěžších období.

 

2 CITÁTY OD OSTATNÍCH

„Člověk, který se ptá, je hlupákem pět minut, ale člověk, který se neptá, zůstává hlupákem navždy.“ – Georg Christoph Lichtenberg

„Dva nejdůležitější dny vašeho života: den, kdy jste se narodili, a den, kdy zjistíte proč.“ – Mark Twain

 

1 OTÁZKA PRO TENTO TÝDEN

Jaké schopnosti a dovednosti budou mít v době pokoronavirové největší hodnotu a jak je teď můžeš rozvíjet?

 

Těším se příští týden.

Ondra