Ondřej Šams

Nový rok – nové výzvy a příležitosti

Čeká nás nový rok a s ním také nové výzvy a příležitosti.

Rád v období konce roku bilancuji, co se za uplynulý rok událo.

Rok 2022 byl pro mě těžký. Střetával jsem se častěji než kdy dříve se svou omezeností a neschopností měnit věci k lepšímu. Tato lekce mě však paradoxně naučila vděčnosti.

Jaké vděčnosti?

Vděčnosti za vše dobré, co kolem sebe mám – za skvělou ženu, milující rodinu, relativní fyzicko-psychické zdraví, přátelé, přírodu, práci a mohl bych pokračovat dále.

Přijde mi až vtipné (a svým způsobem ohromující), že toto zde píšu, když si jen maličko živě vzpomenu, jak jsem se kvůli jistým těžkostem uplynulého roku vztekal (a do jisté míry stále vztekám), přijde mi tento závěr jako nadpřirozené působení.

Myslím, že pomalu začínám chápat hloubku a význam lidského trápení/utrpení.

Člověk v těžkých situacích nalézá pravdu, a to především pravdu o sobě samém.

Unést tuto pravdu může být stejně těžké jako unést těžkou situaci, která ji vyvolala. I přesto je tato pravda diamantem, kterého bychom si měli velmi cenit – pokladem, který byl zformován potem a slzami v nitru našeho bytí.

Díky Bohu však život přináší kromě těžkých výzev také nepřeberné množství dobrých věcí a téměř nekonečný proud nových příležitostí. Naším úkolem je být vděčný za to dobré, příležitosti chytit za pačesy a přetavit je pomocí našeho potenciálu v něco dobrého, co poslouží nejen nám, ale i světu kolem nás.

Těchto příležitostí každý rok přináší nespočet. Už teď se před námi vynořují.

Mým cílem a mou vizí pro rok 2023 je, aby obsah, který s vámi sdílím (ať už prostřednictvím blogu nebo podcastu) byl užitečným pomocníkem a inspirací pro váš život.

Neslibuji vám pravidelné bomby, které zaručeně změní během jednoho dne váš život a neslibuji také zázračné rady, které vyřeší všechny vaše problémy. Nejsem šarlatán a obsah tvořím jako koníček v té trošce volného času, který vedle práce mám.

Slibuji však pečlivě rozmyšlený obsah (alespoň do té míry, jak bude v mých aktuálních silách a schopnostech), který vám po přečtení/vyslechnutí a reálné aplikaci (!) pomůže růst ve vašich obdarováních a potenciálu.

Přeji vám všem úspěšný rok 2023!

Děkuji za vaši pozornost v dnešní informacemi přesycené době, moc si toho vážím.