Ondřej Šams

O hněvu a frustraci

Zdravím vás při dalším červnovém čtvrtku.

Dnes se s vámi podělím o krátkou událost, která se mi nedávno přihodila.

1 MYŠLENKA ODE MĚ

Moc rád jezdím na kole, bohužel v současné době nemám na vyjížďky příliš času, protože dokončuji studia. Proto si obvykle vyjedu svižným tempem jen na krátký okruh trvající zhruba do hodinky. Před nedávnem se mi na jedné takové projížďce stala nemilá příhoda. Jel jsem slušnou rychlostí po cyklostezce podél Vltavy a jako vždy jsem předjížděl spoustu cyklistů, kteří „to nehnali“ stejně jako já. Jedním z těchto sportovců byl i pán jedoucí na pěkném silničním kole. Předjel jsem ho jako všechny ostatní a dál jsem držel stabilní rychlost. Po nějaké chvíli jsem odbočil z cyklostezky a chystal jsem se napojit na silnici vedoucí zpět k mému bydlišti. Když tu za sebou slyším nesmírné hulákání. Otáčím se a koukám, co se to děje. Byl to onen „silničkář“. Mezi záplavou vulgarit, kterou mě zahrnoval jsem vyrozuměl, že ho velmi namíchlo, že jsem si dovolil ho předjet a následně odbočit z cyklostezky. Bral to nejspíše jako provokaci. 

Věc se má tak, že existují cyklisté, kteří nepřenesou přes své ego, když je někdo rychlejší než oni sami. O to je to horší, když se považujete za (polo)profesionála a někdo vás na silnici předjede na horském kole. 

Osobně mě na této situaci nejvíce zaujalo, kolik zloby v sobě lidé mohou nosit. Myslím, že každý z nás je v nebezpečí, že si bude svoji frustraci (ať už je z čehokoli) vybíjet v nesprávné chvíli na nesprávných lidech. Pokud nám něco pravidelně dělá vrásky, je nejlepším způsobem věc řešit. Je možná krátkodobě jednodušší tyto emoce vytěsnit. Postupem času však překonají určitou mez a my jsme pak v pokušení vybíjet si náš hněv nesprávnou cestou.

 

2 CITÁTY OD OSTATNÍCH

„Když lidé něco očekávají, začnou si brzy myslet, že na to mají právo.“ – C. S. Lewis

„V hněvu vyvře, co na srdci vře.“ – České přísloví 

 

1 OTÁZKA PRO TENTO TÝDEN

Jakým způsobem ventiluješ svůj hněv a frustraci – je to dobrá cesta? (Co je zdrojem tvého rozhořčení?)

 

Přeji hezký den

Ondra