Ondřej Šams

O milosti k sobě

Přeji hezký čtvrtek.

Minulý týden jsem nebyl schopný nic vyprodukovat, protože jsem finišoval přípravu na státnice. Teď už je však zase prostor normálně žít a tak s vámi mohu sdílet další 1-2-1 Newsletter.

1 MYŠLENKA ODE MĚ

Dokážete vůči sobě projevit stejnou milost jako vůči druhým? Já osobně bych často odpověděl, že nikoli. Tento problém jsem si pojmenoval teprve před nějakým časem. 

Je důležité být i sám na sebe ohleduplný, milostivý a vlídný stejně jako na kohokoli jiného.

Chápu, že pro mnoho lidí je téma, o kterém píši úplně mimo. Ty z vás prosím o prominutí. Tyto řádky jsou adresovány především těm, kteří svou důsledností a neústupností dokáží sami sebe doslova “zhuntovat”. Zmíním jeden z mnoha osobních neslavných příkladů. Hodně jsem dříve vesloval a měl jsem utkvělou představu, že vzdát trénink je nemyslitelné. Obecně na tom není nic špatného. Díky tomu, že se dokážete překonat a zadané tréninky splnit, máte skvěle nakročeno k tomu, že to někam dotáhnete. Problém nastává tehdy, když se z tohoto pravidla stane neporušitelný zákon. A to byl bohužel často i můj případ. Ani nedokáži spočítat, kolik zranění jsem si kvůli této utkvělé představě při trénincích přivodil. Vše se odvíjelo od toho, že jsem nebyl schopný naslouchat svému tělu. Nebyl jsem ochotný dopřát si odpočinek (tedy jen pokud odpočinek nebyl v plánu). V reálném životě však často nastávají situace, kdy je třeba změnit naši představu budoucnosti a přizpůsobit se současným podmínkám.

Tím vším jsem chtěl říci, že i (dobré) nároky, které na sebe máme mají své limity. 

 

2 CITÁTY OD OSTATNÍCH

Je lepší dělat správné věci, než věci správně.

Znáš-li nepřítele i sám sebe, můžeš bez obav svést sto bitev. Pokud znáš sebe, ale nikoliv nepřítele, jednou vyhraješ a podruhé prohraješ. Jestliže neznáš ani sebe ani nepřítele, prohraješ v každé bitvě. – Sun-c’ (Umění války)

 

1 OTÁZKA PRO TENTO TÝDEN

V jakých oblastech ve svém životě jsi na sebe necitelný/á a kde naopak potřebuješ trochu disciplíny?

 

Hezký týden!

Ondra