Ondřej Šams

O tichu

Hezký čtvrtek!

1 MYŠLENKA ODE MĚ

Před nedávnem v podvečer jsem seděl na balkoně a vychutnával si klidného tichého letního večera. Přemýšlel jsem nad tím, co by se hodilo do čtvrtečního newsletteru a napadlo mě, proč nenapsat zrovna o tichu. 

Ticho dokáže být zničující i životodárné. Pokud bychom byli izolováni na samotce, brzy by nám z místního ticha a samoty začalo lidově „hrabat“. V dnešní době je však ticho čím dál vzácnější komoditou. Možnost a schopnost zastavit se a jen tak v tichu být je silně ohrožována jednak hlukovým smogem rozvinuté civilizace (především v městech) a druhak také tím, že ani my osobně se kolikrát nedokážeme zastavit. Nutkání hladit telefon nebo televizní ovladač je moc silné.

Osobně si myslím, že i krátká chvíle v tichu dokáže člověka pozvednout a vytrhnout z každodenní rutiny. Ticho dostává také nový rozměr v křesťanství. Jeví se jako jakási esence pomáhající nám přiblížit se k Bohu, slyšet Jeho hlas a čerpat ze Zdroje života. V tichu na každého z nás vyvstávají neřešené problémy, kterými se často nechceme zabývat. Otázkou je, zda je jejich přehlušování jinými věcmi tím správným řešením.

 

2 CITÁTY OD OSTATNÍCH

„Tiší lidé mají nejhlasitější mysl.“ —  Stephen Hawking

„Všechny problémy lidstva pocházejí z naší neschopnosti posedět tiše o samotě v místnosti.“ —  Blaise Pascal (francouzský filozof, matematik, fyzik, spisovatel 1623 – 1662)

 

1 OTÁZKA PRO TENTO TÝDEN

Co se skrývá za tím, že utíkáme před tichem?