Ondřej Šams

Poznejte sílu osobního deníku: Proč si ho píšu a proč byste o tom měli uvažovat i vy + 3 tipy pro efektivní psaní

Možná jste si všimli, že Vám v rámci newsletteru posílám několik různých typů obsahu. Mezi hlavní se řadí e-maily značené:

  1. ✏️ | Tužkou – to jsou delší články zaměřené na jedno téma osobního rozvoje, které by vám měly pomoci s rozvíjením vašeho jedinečného potenciálu.
  2. 📚 | Knihami – to jsou shrnutí zajímavých knih v 5 a méně větách společně s několika zásadními citáty, které mě v dané knize zaujaly.
  3. 💡 | Žárovkou – to jsou krátká inspirativní zamyšlení spíše osobnějšího charakteru, která mají za cíl přinést nové myšlenky a úhly pohledu.

Dnešní krátký newsletter je ze sekce žárovky. Rád bych Vám v něm představil několik důvodů, proč a jak píši svůj „deník“ a proč byste to měli zvážit i vy.

Proč si psát osobní deník

Myslím, že to byl Jordan B. Petterson, který v jednom z jeho videí obhajoval, že myšlenky a argumenty získávají svou skutečnou hodnotu až na papíře. Papír nám totiž neodpustí nepromyšlené obecné fráze a jednoduché odbíhání od tématu. Nedokončené myšlenky a obecné řeči bez špetky hloubky nás na papíře provokují. Cítíme, že zde ještě něco chybí, že práce není dotáhnutá.

Psaní ale může být také mnohem více, než jen nástroj pro třídění a broušení myšlenek. Pro mě je psaní jakýmsi terapeutickým prostředkem. Uvnitř mé hlavy se toho děje tolik, že si občas přijdu jako by měla každou chvíli puknout. Právě psaní mi pomáhá upustit ventil a některé z myšlenek, problémů a nápadů v psané formě „zhmotnit“.

Svým způsobem mám dva „deníky“. Jedním je blog (newsletter), který právě čtete a druhým je můj osobní papírový deník, kam si zapisuji velmi osobní věci.

3 tipy pro psaní osobního deníku

psaní osobního deníku

Vypozoroval jsem několik věcí, které mi v psaní osobního deníku pomáhají a které by mohly pomoci i Vám:

  1. Neuzavírat se do vězení denního deníku

Do osobního deníku píšu, kdy chci a jak chci. Někdy je to několik dní za sebou, jindy jednou za měsíc. Někdy to jsou dvě stránky, jindy dvě věty. Někdy je to plán rozvoje podnikání, jindy osobní modlitba. Tato různorodost mi dává svobodu a chuť ve psaní osobního deníku pokračovat.

  1. Být k sobě upřímný

Jako každý člověk i já mám tendenci k sobě nebýt tak upřímný, jak bych měl a utíkat od tvrdé pravdy. Deník je ale skvělým nástrojem, jak tuto pravdu sám před sebou pojmenovat. A jak zní základní poučka o změně sebe sama? Člověk nemůže změnit to, co si předem nepojmenuje. Pojmenování problému je prvním krokem k jeho zdárnému řešení.

  1. Čas od času se vrátit do minulosti

Když mám náladu, pročtu si některé staré záznamy. Je to povzbuzující, protože člověk vidí kolik překážek překonal a kolika problémy prošel. V tom také spatřuji velkou přidanou hodnotu deníku. Není to pouze terapeutický nástroj, ale také malá životní mapa, která odhaluje odkud jsme vyšli, co jsem už prozkoumali a kam dále směřujeme.

Závěrem

Závěrem bych Vás chtěl povzbudit.

Zkuste si psát svůj osobní deník.

Mějte v tom svobodu a veďte ho tak, aby Vám to bylo příjemné. Buďte k sobě upřímní a přiznejte si pravdu. Pravda je pevný základ, od kterého se můžeme odpíchnout a pokračovat dále. Postupem času Vám deník poskytne velmi zajímavý pohled na Vaše minulé já, které by se jinak rozplynulo v mlze času. Takto budete mít ostrý obraz.