Ondřej Šams

Rozbijte prasátka!

Přeji krásný nový týden, milí odběratelé!

1 MYŠLENKA ODE MĚ

V tomto newsletteru bych se s vámi rád zaměřil na (možná až moc tabuizované) téma osobních financí. Peníze jsou důležitým faktorem našich životů a považuji za velmi prospěšné investovat trochu volného času do získání základní finanční gramotnosti.

Vždy jsem byl spořivým typem a proto jsem většinou neměl problémy s přílišným utrácením. Zároveň jsem však v útlém mládí žádný větší finanční obnos nevlastnil. To se pomalu začalo měnit s nástupem na rozličné brigády, kde jsem vydělal své první „větší“ (v porovnání k téměř nulovému příjmu předtím) peníze. S nástupem do plnohodnotného zaměstnání se můj příjem znovu navýšil a já cítil, že je ten nejvyšší čas pro hlubší porozumění tomu, jak peníze a svět financí fungují, jaké má člověk možnosti při jejich zhodnocování nebo jak efektivně pracovat s měsíčním rozpočtem.

Nechci tento článek zaměřit na popis procesu, jak s našimi financemi zacházím já (možná o tom někdy napíšu). Chci vás hlavně odkázat na zajímavý blog zabývající se finanční gramotností. Hodně mě toho naučil a hodně mi pomohl. Jeho autorem je bývalý ČVUŤák Jakub Dvořák, který blog koncipoval tak, že si v něm každý najde to svoje (zbavení se dluhů / hospodaření s penězi / vydělávání / investování). Za mě doporučuji:

  1. Blog rozbiteprasatko.cz
  2. FB skupinu pro jakékoli dotazy. Já tam posledně řešil otázky ohledně hypotéky a až na pár otravných zpráv od na skupině se „přiživujících“ finančních poradců jsem získal
    cenné informace.

2 CITÁTY OD OSTATNÍCH

„Všichni jsme v životě odsouzeni k tomu, abychom vydělávali peníze. Bohužel ve škole se toho o penězích příliš nedozvíte a tak jste odkázáni na vysokou školu života a internet.“ – Jakub Dvořák, rozbiteprasatko.cz

„Není to vaše výplata, která vás dělá bohatými, jsou to vaše návyky na výdaje.“ – Charles A. Jaffe

1 OTÁZKA PRO TENTO TÝDEN

Jak moudře zacházíte s penězi?


Přeji hezký den

Ondra