Ondřej Šams

Život je boj a je to dobře

Asi pro vás nebude překvapením, když řeknu, že v životě nejde všechno jako po másle. Každý z nás se potýkáme s hromadou problémů. Jsou i taková období, kdy doslova nevidíme ani to světlo na konci tunelu, kdy se cítíme jako by z naší bezradné situace neexistovalo žádné východisko. Svět není vždy příjemné místo k žití, druzí nejsou vždy milí a vstřícní a okolnosti se ne vždy vyvinou v náš prospěch. Určitě si každý z vás dokážete takové období vybavit. Možná právě teď takové období prožíváte. Problémy, problémy a zase další problémy… Anebo výzvy?


Poslechněte si článek jako podcast (Spotify | Apple Podcasts | Google Podcasts):


Život je boj

Život je boj. Práce je boj, výchova dětí je boj, budování vztahu je boj,… Je to ale boj, který stojí za to bojovat! Jeden z mých oblíbených citátů říká: „Vše, co za něco stojí, něco stojí.“ Ano, jedná se o oklepané klišé, ale z vlastní zkušenosti vím, že čím více se člověk topí v těžkostech života, tím více si uvědomuje pravdivost, a hlavně neskutečnou výzvu tohoto úsloví.

život je boj

Svět před každého z nás klade širokou paletu výzev. Čím je člověk starší, tím častěji bývá vystavován větším a větším výzvám. Jako kdyby se jednalo o nějaké defaultní nastavení fungování světa. Jako křesťan věřím, že nežijeme v dokonalém světě, zároveň jsem ale přesvědčený, že i v ráji nebude o výzvy nouze. Proč? Zkrátka protože překonávání výzev člověka posouvá vpřed (v křesťanské hantýrce se tento proces nazývá růst ke Kristově dokonalosti). Pro vznik diamantu je zapotřebí obrovský tlak. Nevím, jak to bude vypadat v ráji, ale myslím, že i tam bude stále nesmrtelně dlouhý prostor přibližovat se k Boží dokonalosti. Jinak řečeno, nevěřím, že v ráji bude nuda.

Ano a ano

Ale zpátky na Zem. Řekli jsme si, že problémy jsou přirozenou součástí fungování světa. To nás pak staví před otázku: „Existuje nějaká možnost, jak se z toho nezbláznit?“ Společně s tím mě napadá ještě troufalejší otázka: „Je možné z problémů vyjít jako ještě hodnotnější diamant?“ Krátká odpověď – věřím, že ano a ano. Věřím, že je možné projít i těmi nejtěžšími problémy, nezbláznit se, a naopak vyjít z nich jako nový, lepší člověk. Povzbuzení beru u lidí jako Viktor Frankl anebo Edith Eva Egerová, kteří i přes nepředstavitelný problém – život v koncentračním táboře, byli schopni pokračovat, žít dále, ale nejen to, byli schopní světu předat obrovskou hodnotu skrze jejich literární díla.

3 principy

Nedělám si iluze, že jsem schopný předat podobně hodnotné myšlenky jako Frankl nebo Egerová (pokud o ně máte zájem, můžete si přečíst jejich knihy). Každopádně i přesto bych s vámi chtěl sdílet 3 principy, které mně osobně velmi pomohly a pomáhají v každodenním boji s problémy:

1. Přijmout, že život je boj

Pravděpodobně nejdůležitější zlom v mém uvažování nastal tehdy, když jsem si připustil, že život je opravdu boj a to se vším všudy – se zraněními, ztrátami, oběťmi, ale i oslavami a vítězstvími. Možná si o mně říkáte, že jsem byl naivní idealista a že to není žádný světoborný objev. Ano i ne. Myslím, že spousta cynických lidí (o které mimochodem není v našich luzích a hájích nedostatek) odsuzujících idealistické snílky také žije/žila v jisté formě idealismu. Jedná se o idealismus, který pramení z představy, že by jim všichni a všechno mělo hrát do karet. Když to tak není, cynik se uzavírá sám do sebe, svět klasifikuje jako žumpu, kde se nedá nikomu a v nic věřit a přijímá identitu bezmocné oběti. Právě přístup je zde naprosto zásadní esencí. Odhodit přístup poraženého a přijmout přístup bojovníka je prvním krokem k úspěchu. Velmi mě v tomto inspiroval Tomáš Baťa, jehož neutuchající entusiasmus, víra v úspěch a vytrvalé odhodlání rvát se s problémy byl až hypnotizačně motivační.

Líbí se vám moje tvorba?
Přihlaste se k odběru novinek:

Pečlivě rozmyšlený obsah. Žádný spam.

2. Přejmenovat problémy na výzvy

Malá změna dokáže udělat velké věci. Pakliže slovo problém, kterému přirozeně přisuzujeme negativní znaménko přejmenujeme ve své mysli na výzvu (pozitivní znaménko), můžeme očekávat divy. Celý život je o úhlu pohledu. Vidíte sklenici jako poloprázdnou nebo poloplnou? Vidíte těžkosti jako problémy, které vás zašlapávají do země anebo výzvy, které vás posunou dál?

3. Nerezignovat na život

Je snadné rezignovat na život, když přijmete mentalitu bezmocné oběti a nové těžkosti berete jako problémy, které vám znepříjemňují už tak těžký život. Nerezignujte na život. Život má smysl žít. Vaše úsilí má smysl. Někdy možná nevidíme výsledky hned, často si však po čase řekneme, že jsme za údolí stínů, kterým jsme museli projít vděční, protože bychom bez něj nebyli tam, kde jsme teď. Bůh to tak dělá. Nechává na nás dolehnout problémy, ne však kvůli tomu, že by se vyžíval v našem trýznění, dělá to s naprosto odlišným cílem – chce, abychom v sobě mohli objevit vlastnosti a obdarování, o kterých jsme dříve neměli ani tušení a chce abychom si uvědomili svoji závislost na Něm. Chce z nás dostat to nejlepší. Pamatujete? Diamant vzniká jen pod tlakem.

Závěrem

To je tedy to, co jsem měl na srdci. Nebojme se boje. Naopak vyhledávejme boj. Výhra nad životní výzvou je výhra nad sebou samým, což je další důvod, proč byste si měli sebe sama vážit. Společně s tím, jak se bude plnit seznam vašich vyhraných bitev, bude růst i vaše víra, budete ochotni dobrovolně podstupovat nové a nové bitvy, do kterých byste se dříve odmítli zapojit. Kdo ví? Možná díky tomuto přístupu na světě zanecháte tak významnou pozitivní stopu, že váš život bude inspirovat v podobné chování i ostatní. Uvědomme si, že v tomto momentu se začínáme pohybovat na exponenciální křivce změny k lepšímu… A to za to stojí, nemyslíte?