Ondřej Šams

Návyky a identita + 6 triků pro ještě efektivnější budování návyků

„Úspěch je výsledkem každodenních návyků, nikoli dramatických proměn, které se vám přihodí jednou za život.“ Tento citát jsem si vypůjčil od odborníka na návyky Jamese Cleara, protože ho považuji za základ osobního rozvoje.

Většina skvělých věcí se nestane přes noc. A pokud to tak vypadá, při bližším zkoumání často zjistíme, že za tímto bleskovým úspěchem stojí roky tvrdé práce, které ale zůstaly mimo záři reflektorů a zájem médií.

Ano, některé věci se v životě zlepší nebo zhorší skokově. Jsou to ale výjimky, nad kterými často nemáme kontrolu. Hlavní směřování našich životů ovlivňují dlouhodobé trendy. Na tom, zda bude mít náš životní trend vzestupnou či sestupnou tendenci mají lví podíl návyky a zlozvyky, nad kterými již kontrolu máme. To je také důvod, proč se zde na blogu návykům věnuji tak často, a tak podrobně. Jde v podstatě o náš život.

V tomto článku se podíváme na hlavní a nejdůležitější efekt návyků. Prozkoumáme, jak návyky dokáží měnit to, jakým způsobem vnímáme sami sebe a rovněž jakým způsobem nás vidí druzí. Jinak řečeno, jak návyky ovlivňují naší nejniternější identitu. Mimo to také představím 6 triků, které vám pomohou s ještě efektivnějším budováním vašich návyků. Věřím, že vám tyto strategie pomohou minimálně stejně jako pomohly mně.


Tento článek si můžete poslechnout také v audio verzi na Spotify nebo Apple Podcasts.


Co už o návycích víme

Ještě, než do toho skočíme, dovolte mi shrnout, co důležitého již o návycích víme.

V předešlých dílech jsem vám představil:

Shrnuto tedy bylo to nejdůležitější z teorie i praxe. Jestliže jste tedy nějakou část série prošvihli, neváhejte a dostudujte si ji. Dám ruku do ohně za to, že narazíte na něco zajímavého, co vám pomůže žít zdravější a vyváženější život.

Teď už ale k tomu hlavnímu.

Návyky a naše identita

Ne nadarmo se říká: „Ukaž mi své návyky a já ti ukážu tvou budoucnost.“ Návyky opravdu formují naši osobnost – to, kým jsme na té nejhlubší úrovni.

Dobrým příměrem může být ocelové lano. To je spleteno pomocí velkého množství menších ocelových lanek. Tato lanka sama o sobě příliš nosná nejsou, ale když se spojí dokáží bez problémů unést neuvěřitelnou tíhu. Stejně je to také s navyklým chováním. Představme si své na oko bezvýznamné každodenní návyky jako tenká ocelová lanka, která se však den za dnem kupí a trpělivě splétají až najednou vyústí v něco neuvěřitelně pevného, něco, co je významnou součástí naší osobnosti.

Mnoho lidí si tento důležitý fakt neuvědomuje, ale to, jaké návyky a zlozvyky máme v podstatě určuje to, kým jsme – naši identitu.

Knedlíkový příběh

Jako malý jsem měl rád knedlíky. Se spolužáky jsme ve školní jídelně závodili, kolik knedlíků, kdo sní. Když se mě někdo zeptal, jakou chci přílohu, řekl jsem, že knedlíky a že jich chci hodně. Asi si umíte představit, že se ze mě časem takový velký knedlík začínal stávat. Společně s tím jsem si také začal přivlastňovat novou identitu, a to že jsem tlustý. Začal jsem si myslet, že jsem prostě takový a že to mám zkrátka v genech. Geny v tom možná hrály nějakou roli, lví podíl na tom však měl můj zlozvyk ládovat se knedlíky!

Naštěstí jsem v mládí zabloudil také ke sportu. Ten mě po čase chytl natolik, že jsem si v podstatě nedovedl představit jediný den bez tréninku. Tento nový návyk měl za příčinu zajímavou věc. To, co mi viselo přes pásek začalo pomalu mizet. Také mi začaly růst svaly na místech, kde nikdy předtím nebyly. Cítil jsem se silný a cítil jsem se fit. Knedlíky mě přestaly zajímat, protože mi po nich bylo na trénincích těžko. Najednou jsem si začal přivlastňovat novou identitu, a to že jsem sportovec. Stejně to také začalo vnímat i mé okolí.

A to je na tom právě to zajímavé. V jádru jsem to byl pořád já, Ondra. Nikdo mi nedal čip do hlavy a nepřeprogramoval mě na jinou osobnost. To, co mě přeprogramovalo byly mé návyky – ty zdánlivě nedůležité každodenní úkony jako jezení knedlíků nebo sport.

Chci proto znovu zdůraznit, že budování zdravých návyků a eliminace zlozvyků není jen nějaká hra pro nadšence do osobního rozvoje. Je to zásadní životní otázka, v lecčem otázka života a smrti. Berme tedy návyky vážně. Nejen, že mají vliv na kvalitu a délku našeho života, mají také vliv na to, kým jsme, jak se vnímáme a jak nás vnímá svět kolem nás.

6 triků pro ještě efektivnější budování návyků

Dovolte mi tuto sérii o návycích uzavřít 6 triky pro efektivnější budování návyků. V minulých dílech jsem vám už prozradil spoustu tipů a vychytávek, to nejlepší jsem si však nechal na konec.

Tady je výběr několika osvědčených strategií, které vám s budováním nových návyků zaručeně pomohou.

Kumulace návyků

Skvělý trik, jak urychlit budování návyků je tzv. kumulace návyků. Strategie kumulace návyků vypadá následovně: Po [STÁVAJÍCÍ NÁVYK] udělám [NÁVYK, KTERÝ BYCH MĚL DĚLAT]. V této strategii využíváme ohromnou sílu našeho již navyklého chování (stávající návyk), kterou šikovně spojíme s něčím novým. Fantazii se meze nekladou.

Já např. v současnosti uplatňuji tuto strategii na téměř každodenní krátkou posilovnu. Vypadá to následovně – poté, co přijdu domu z práce na oběd, dám si krátké desetiminutové cvičení, kde kombinuji přítahy na TRX a kliky. Nemusím nad ničím sáhodlouze přemýšlet ani se extra do cvičení nutit, protože vše je téměř automatické. Návyk příchodu na oběd jsem rozšířil jen o další malou činnost.

Návykometr

Strategie návykometru spočívá v tom, že si určíme frekvenci a délku opakování určitého návyku a následně si svůj progres vizuálně zaznamenáváme. Vizuální prvek je skvělý v tom, že se z odškrtávání návyku časem stává rituál a hlavně, že se vytváří imaginární řetěz, který se nám nechce vynecháním přetrhnout. Pravidla jsou jednoduchá, pokud návyk vynecháme a řetěz se nám přetrhne, svět se neboří, člověk prohrává teprve tehdy, když vynechá dvakrát za sebou.

Mně osobně se návykometr osvědčil při zavádění mnoha nových návyků. Jako příklad mohu uvést návykometr pro psaní článků na blog, kdy mým závazkem bylo, že neskončím s psaním dříve, než publikuji 50 článků. V současné době je 50 článků na světě a co já? Píši dál, protože se z psaní v mezičase vytvořil velmi pevný návyk.

Návyky - návykometr - článkometr

Být součástí party

Jedním z nejúčinnějších způsobů budování lepších návyků je přidat se ke kultuře, kde se chování, které je pro nás prospěšné, považuje za normální. Sem také míří další strategie, kterou vám chci představit. Naše nové zdravé návyky budou vždy snazší, pokud je budou každodenně praktikovat všichni v našem okolí. Pokud chceme více sportovat, není nic lepšího než se přidat k nějaké skupině místních hobby sportovců. Pokud chceme duchovně růst a číst pravidelně Bibli, přidejme se k nějaké skupince lidí z církve, do které chodíme.

Principu určitě rozumíte. Znovu zdůrazňuji, že toto je opravdu možná ten nejjednodušší způsob, jak získat dobré návyky, přirozeně od malička tíhneme k tomu, že imitujeme a kopírujeme své okolí. V tomto kontextu také jedna velká výstraha. Tento princip funguje i opačně, dbejme tedy na to, abychom kolem sebe eliminovali lidi, kteří jsou toxičtí a kteří jsou synonymem zlozvyků.

Pravidlo dvou minut

Jak jsem již představil v díle o budování správných návyků, jedním ze základních předpokladů pro účinné osvojení nového automatického chování je učinit tuto činnost jednoduchou. Trik, který s vámi chci sdílet a který se mi osvědčuje dnes a denně se nazývá pravidlo dvou minut. V praxi to znamená, že naším cílem je návyk provádět alespoň 2 minuty. Vtip je v tom, že nejtěžší je často začít. Velmi často se tak stane, že po dvou minutách pokračujeme v bohulibé činnosti dále a ani to nebolí.

Spojování lákadel

Velmi chytrý trik pro vybudování nového návyku je také strategie spojování lákadel. Každý chceme dělat věci, které nás baví, někdy ovšem sklouzneme na temnou stranu síly a zábava začne vytlačovat věci, které možná nejsou tak zábavné, ale jsou velmi prospěšné. Strategie spojování lákadel kombinuje příjemné z užitečným a na naší potřebě bavit se staví. Konkrétně tento trik zní následovně: Po [NÁVYK, KTERÝ BYCH MĚL DĚLAT] udělám [NÁVYK, KTERÝ CHCI DĚLAT]. V praxi to může znamenat cokoli, např. poté, co vyběhneme z domu na pětikilometrový okruh, pustíme si do uší svůj oblíbený podcast.

Efekt klíčových okamžiků

Strategie klíčových okamžiků využívá jednoduchého pozorování, a to že rozdíl mezi dobrým a špatným dnem často závisí na několika produktivních, zdravých rozhodnutích v klíčových okamžicích. Pokud provedeme několik dobrých návyků hnedka z rána, budeme ze sebe mít dobrý pocit a tento pocit propůjčí pozitivní momentum celému dni. S tímto velmi úzce souvisí stanovení zdravé ranní rutiny. Doporučuji vám přečíst si článek, který jsem tomuto fenoménu věnoval. Obecně efekt klíčových okamžiků můžeme využít i při jiných příležitostech jako je příprava na závod, zkoušku, důležitou prezentaci apod. Tajemství spočívá ve vykonání správného návyku, který nás nabudí a dodá nám sebedůvěru do výzvy, kterou máme před sebou.

Pár slov o návycích závěrem

Dovolte mi malé shrnutí.

Návyky a zlozvyky utváří naši identitu, dávejme si proto opravdu dobrý pozor na to, jakým směrem nás naše automatické chování táhne. Pokud se nám to nelíbí, otočme kormidlem – je to totiž plně v naší moci. My jsme kapitán, ne okolnosti a svět kolem nás.

Ve správném nasměrování kormidla nám může pomoci 6 taktik, které jsme si představili:

  1. Kumulace návyků
  2. Návykometr
  3. Být součástí party
  4. Pravidlo dvou minut
  5. Spojování lákadel
  6. Efekt klíčových okamžiků

Na závěr ještě několik vět.

Buďte návrhářem svého světa, a ne pouze jeho konzumentem. Pracujte na sobě, protože nejúčinnějším motivačním prvkem je pokrok. Úspěch není cíl, jehož dosáhnete, nebo cílová páska, kterou proběhnete. Je to systém neustálého zlepšování a nekonečného tříbení.

Teď již nezbývá nic jiného, než popřát vám mnoho úspěchů při eliminaci zlozvyků a budování nových zdravých návyků. Doufám, že vás tato série patřičně vyzbrojila. Tak do boje!