Ondřej Šams

Jak se přimět dělat těžké (ale dobré) věci

1 MYŠLENKA ODE MĚ

Všichni máme projekty, se kterými bychom rádi pohnuli, avšak nedaří se nám najít potřebnou hybnou sílu pro převedení ideje do reality. 

Při nedávném běhu jsem přemýšlel, proč vlastně běžím? V danou chvíli jsem nemohl dýchat, všechno mě bolelo, zkrátka nic moc. Fundamentální odpověď na otázku jsem znal – běhám, protože se po tom cítím dobře. Nekynu doma na zadku, zlepšuji si fyzičku a pomáhám svému duševnímu zdraví. Jak jsem se ale přinutil běžet právě dnes, teď a tady? Došlo mi, že pravidelné činění prospěšných věcí je do značné míry závislé na externích závazcích, které jsem někomu dal. 

Nejde o metodu cukru a biče, o které jsem psal v tomto článku. Spíše se jedná o jakýsi imaginární šťouchanec, pomocný poslední krůček, který nás přiměje k akci. Dám vám několik příkladů aplikace z života, které mi pomáhají mi překonat špatné dny.

  1. Psaní blogu – předtím, než jsem s blogem začal, jsem se manželce zařekl, že s tím neseknu dřív, než napíšu 50 článků. Věřte mi, že už jsem se na to chtěl vykašlat mnohokrát. Závazek mě ale drží.
  2. Sportování – nejsem schopný se donutit pravidelně a kvalitně hýbat (z pohledu bývalého vrcholového sportovce). Proto jsem poprosil známého (bývalého profi běžce), aby mi psal tréninky s výhledem absolvování maratonu na začátku léta. Díky tomu mi vznikl závazek, který mě vyžene běhat, i když bych se nejraději válel na gauči.
  3. Cvičení – donutit se doma samotný cvičit je pro mě možná ještě těžší, než si jít zaběhat. Díky tomu, že vedu kruhový trénink (CLIFT), mám úžasnou páku, jak překonat všechny pocity, že se mi nechce.
  4. Práce – na valné hromadě jsem vlastníkům firmy prezentoval cíle, které si do následujícího roku dáváme. Mám díky tomu motivaci dlouhodobě na těchto vyřčených cílech pracovat. Je to berlička do těžkých časů bez motivace.

Zkuste zařadit zdravou vykazatelnost do činností, na kterých záleží právě vám.


2 CITÁTY OD OSTATNÍCH

3 moudra o chybách od pana Ing. Štěpána – starého a velezkušeného projektanta silničních staveb, který mně pomáhal jako nováčkovi s projekty v minulé práci:

  • „Chyba je dílo ďáblovo.
  • Chyby dělá každý.
  • Chybu najdeš vždy tam, kde je nejmíň čekáš.“

„Pokud se snažíš uprostřed potíží vždy najít výhodu, můžeš se dostat z nesnází.“ – Sun-c’ Umění války


1 OTÁZKA PRO TENTO TÝDEN

Proč ráno vstáváte z postele?


Přeji hezký týden!

Ondra