Ondřej Šams

Podcast je venku! 🎧 | Proč byste měli zvážit běhání?🏃‍♂️ | Cesta za sportovním snem zahájena 🚀

Newsletter

Podcast je venku!

Technické věci jsou vyladěné a nic nebrání spuštění podcastu! Nový podcast nese jméno „Žít, nepřežívat.“, což je jakési moto pro přístup k životu, který razím. V současné době na podcastu naleznete dvě epizody posledních dvou článků. Snažím se články jen nudně nečíst, ale vnést do podcastu i trochu života. Doufám, že se mi to alespoň trochu daří. Budu rád za vaši zpětnou vazbu nebo hodnocení na Apple Podcasts.

Podcast můžete poslouchat na Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts, on-line či jiných platformách.

K čemu je běh dobrý?

Už asi půl roku jsem chtěl napsat článek o běhání. Skoro pokaždé, když jsem přiběhl domů, říkal jsem si: „No teda, to prostě musím sdílet! Musím se podělit o to, co mi běh dává.“ Myslím, že by vás mohly popsané výhody běhání nahlodat a třeba dáte běhu šanci.

Sdílím krátký úvod:

Proč běhat? Proč začít běhat? K čemu je dobrý běh a proč vlastně běhám? Čtete-li tento článek, je celkem vysoká pravděpodobnost, že vás běhání zajímá. Možná byste s během rádi začali, ale nejste si jisti, zda se to vyplatí. Možná už běháte a zajímají vás jaké výhody běhání spatřuji já osobně a čím byste se třeba mohli nechat inspirovat. Ať už je to tak či onak, věřím, že vám následující řádky pomohou s komplexnějším pohledem na běh a představí jej jako aktivitu, která zdaleka přesahuje její fyzické a zdravotní benefity.

CLIFT Workoutletter

„Cesta na IRONMAN | Tréninkový plán pro vás | Sportovní tipy“

Jak jsem již avizoval dříve, nově bude součástí blogových newsletterů část zaměřená na sportování. Jsme přeci jenom velký sportovní nadšenec a sport je mou neoddělitelnou součástí. Sport mě baví a velmi mnoho mi toho dává (nejen po fyzické stránce). Rád bych vás pozval na cestu dokumentující cestu za mým sportovním snem a zároveň možnou cestu za sportovním snem vaším.

Cesta za sportovním snem zahájena

Již dlouho je mým sportovním snem IRONMAN. Jedná se o triatlonový závod skládající se z plavání (3,86 km), jízdy na kole (180,25 km) a maratonského běhu (42,2 km). Natrénovat na takovou šílenost dá hodně práce, ale jde to!

Aktuálně mám za sebou pět týdnů tréninků zaměřených primárně na cyklistiku, běh, plavání a posilování. Tréninky si sestavuji dle knihy Jak na triatlon od nejlepšího českého závodníka specializovaného na IRONMANY Petra Vabrouška. Vtipné je to, že za mých veslařských let mě v klubu Dukla Praha trénoval jeho bratr Michal.

Co se týče tréninku, první dva týdny byly peklo. Přišlo mi, že se vůbec nezlepšuji, spíše naopak. Někdy po třetím týdnu se to ale zlomilo a nyní naopak zažívám strmý nárůst fyzičky podpořených nejen dobrým pocitem při trénincích, ale i daty z mého Garminu.

prvních pět týdnů tréninku

Pokud vás zajímá, co trénuji nebo byste se chtěli nechat inspirovat, koukněte na Google tabulku ZDE. Aktuální shoty z tréninků najdete na Instagramu. Všechny mé tréninky uvidíte i na Stravě.

Sportovní tip #1

Nevzdávejte to příliš brzy. Výsledky se dostaví, ale chce to čas. Čím je vaše sportovní historie kratší, tím déle se bude pravděpodobně vaše tělo na novou zátěž aklimatizovat. Dejte tomu měsíc a uvidíte, že odměna přijde. Vaše fyzička poletí strmě vzhůru!

Tréninkový plán pro vás

Slíbil jsem vám tréninkové plány a tady jsou!

Koncepce tréninků je založena na všestranné budování fyzické kondice.

Natrénujete vytrvalost i sílu a procvičíte většinu svalových partií. Tréninky jsou postaveny na čtyřech hlavních aktivitách – posilovně, běhu, kole a plavání. Jedná se vesměs o triatlonové tréninky, považuji je však za ideální z hlediska jejich komplexnosti.

Pro sledování svého tréninkového progresu využijte připravené Google tabulky.

Plán vychází z tréninků, které ordinuji sám sobě – ty naleznete ZDE. Přizpůsobte si je prosím, dle následujících úrovní:

  1. Začátečník (= jedinec, který uběhne 5 km)
    • trénink 3x týdně
    • mezi tréninky min. 1 den volna
    • trénink 1x posilovna (ideálně úterní intervalový trénink CLIFT) + 1x běh + 1x kolo (plavání)
    • tréninkové dávky snížit na 40-50% oproti výchozímu plánu
  2. Středně pokročilý (= jedinec, který uběhne 12 km)
    • trénink 4x týdně
    • mezi tréninky min. 1 den volna (jednou můžete 2 tréninky bez pauzy za sebou)
    • trénink 1x posilovna (ideálně úterní intervalový trénink CLIFT) + 2x běh + 1x kolo (plavání)
    • tréninkové dávky snížit na 60-70% oproti výchozímu plánu
  3. Pokročilý (= jedinec, který v pohodě uběhne půlmaraton)
    • trénink 6-7x týdně
    • max jeden den volna (bez tréninku) týdně
    • trénink kopíruje výchozí plán
    • tréninkové dávky nesnižovat nebo snížit na 80-90% oproti výchozímu plánu