Ondřej Šams

Proč běhat, k čemu je dobrý běh a výhody běhání

Proč běhat? Proč začít běhat? K čemu je dobrý běh a proč vlastně běhám? Čtete-li tento článek, je celkem vysoká pravděpodobnost, že vás běhání zajímá. Možná byste s během rádi začali, ale nejste si jisti, zda se to vyplatí. Možná už běháte a zajímají vás jaké výhody běhání spatřuji já osobně a čím byste se třeba mohli nechat inspirovat. Ať už je to tak či onak, věřím, že vám následující řádky pomohou s komplexnějším pohledem na běh a představí jej jako aktivitu, která zdaleka přesahuje její fyzické a zdravotní benefity.


Poslechněte si článek jako podcast (Spotify | Apple Podcasts | Google Podcasts):


Proč začít běhat?

Věřte mi, že jsem se v minulosti s touto otázkou hodně pral. Běhání mi od malička nešlo, běhal jsem pomalu, hrozně to bolelo a já neviděl jediný rozumný důvod, proč běhat a nejít místo toho třeba na kolo nebo do posilovny.

Abych to uvedl na pravou míru – mou tělesnou konstitucí příliš nazapadám mezi své běžecké přátelé – od dětství jsem patřil mezi nejvyšší habány a s mými současnými skoro 2 metry a téměř metrákem váhy se neběhá úplně snadno.

Co se tedy stalo, že čtete článek o běhání právě ode mne? No, stalo se toho hodně… Nebudu vám lhát, uspokojující argumenty na otázku proč běhat jsem si definoval až po letech. Jediné, co vám teď mohu říci je toto – chce se vám běhat? Máte k běhu od malička více či méně kladný vztah? Tak na nic nečekejte, zavřete tento článek, nasaďte si běžecké boty a vyražte ven. Využijte vaší pozitivní energie k činům (dočíst můžete později :D).

Pořád jste tady? Tak to asi s během trochu bojujete a potřebujete maličko popostrčit k akci. Dobře, jdeme na to. Níže je 6 důvodů proč začít běhat a proč vlastně běhám i já.

proč běhat

Výhody běhání:

Běhání jako generátor nových nápadů

Pakliže bych měl vyzdvihnout jednu hlavní věc, proč běhat, je to bezesporu běh jako generátor nových nápadů. Téměř se mi nestane, že bych přiběhl domů bez nějakého nápadu. Dovolím si dokonce tvrdit, že velká část pozitivních změn v mém životě v posledních letech byla zapříčiněna právě pravidelnými běžeckými tréninky.

Když běžíte, tělo dostává zabrat, ale hlava se uklidní. Soustředí se na jednu jedinou věc – běh. A právě v této chvíli sportovní meditace dochází v mozku k podivuhodným procesům. Začne propojovat různé informace, které jste přes den řešili a dodá vám někdy vskutku originální rozřešení problému či vygeneruje nečekanou příležitost, kterou byste jinak přehlédli.

Běhání jako rušička popracovní únavy

Většina z nás pracuje „hlavou“. Tato tzv. znalostní práce nemá co dočinění s fyzickou námahou (tedy pokud za fyzickou námahu nepovažujete dojít si pro kafe). Jak je tedy možné, že se po příchodu z práce domů cítíme jako vyžvýkaná žvýkačka? Popíši vám stavy, které zažívám pro příklad já – možná se v lecčem poznáte. Chce se mi spát, bolí mě hlava, mám hlad, přijdu si malátně a těžce, po rychlém vstyku z gauče se mi zamotá hlava apod.

Člověk by si přirozeně řekl, že je čas na pořádný odpočinek. Opak je ale pravdou! Máte unavenou hlavu, ne tělo. A aby byla hlava schopná fungovat i po zbytek dne, potřebuje se, jak říkává moje maminka, provětrat! Nepřemýšlejte nad tím, jak se vám nechce, jak blbě se cítíte. Nazujte si běžecké boty a vyběhněte. Prvních 5 minut se sice budete cítit jako byste měli každou chvíli umřít, pak to z vás ale spadne, užijete si skvělý sportovní zážitek, necháte hlavu odpočinout a vrátíte se domů plní endorfinů a s chutí prožít zbytek dne na maximum. Běhání jako rušička popracovní únavy je vskutnu pádným argumentem proč začít běhat.

Běhání jako čistička hlavy

Pracujete úmorně na nějakém projektu nebo úkolu? Cítíte se zasekaní a naštvaní? Máte v hlavě mlhu a už vám to prostě nemyslí? Pak je nejlepší volbou práci přerušit a vyběhnout do ulic (nebo lesů)! Nejenže získáte od práce odstup a budete zažívat výhody běhání uvedené v prvním a druhém bodě, zažijete také skvělý stav, kterému říkám čistička hlavy. Nejednou se vám stane, že se vrátíte jako tabula rasa a práci v rekordním čase dokončíte bez většího úsilí. Zkuste to.

Líbí se vám obsah, který tvořím?
Přihlaste se k odběru novinek:
Pečlivě rozmyšlený obsah. Žádný spam.

Běhání jako způsob, jak být blíže Bohu

Jako křesťan denodenně zápasím o vyhrazení času a pozornosti na Boha. Každý člověk je stvořený jinak a proto exituje nespočet způsobů, jak vypadá čas strávený s Ježíšem. Osobně mám mezery v klidném ztišení někde sám doma v koutě. Díky Bohu jsem si ale před pár lety uvědomil, že Jeho přítomnost mohu zažívat i pro mě přirozeným způsobem – při sportování. A to mě hodně osvobodilo. Vskutku se u mně uplatňuje citát amerického ultramaratonce Deana Karnazese:

„If You Want To Experience A Different Life, Run A Marathon. If You Want To Talk To God, Run An Ultra.”

Běhání jako „ostření pily“

Termín „ostření pily“ jsem si vypůjčil z knihy 7 návyků skutečně efektivních lidí (Stephen Covey) – jedné z nejlepších knih týkající se osobního rozvoje, která kdy byla napsána. Covey pod ostřením pily rozumí udržování celkově dobré kondice sebe sama, já význam posouvám více do mentální oblasti.

Stejně jako posilujete prsní svaly, abyste udělali 100 kliků (mimochodem tato hodnota prý odděluje muže od žen, asi jsem žena…), stejným způsobem můžete posilovat i svaly mysli. Co to znamená? Tak třeba to, že během posílíte svoji vůli – postupem času bude tak pevná, že se snadno přemluvíte i do těžkých a složitých úkolů. Nebo podpoříte svoji duševní vytrvalost – to se může projevit třeba tak, že dokážete dlouhodobě držet plán, který jste si stanovili (např. ranní rutina).

Běh s sebou nese spoustu překážek. Venku je ošklivo a vám se nechce, běhání bolí, někdy trénink stojí za nic nebo vám stagnuje forma. Mějte na paměti, že toto všechno jsou zkoušky vaší mysli. Pakliže je překonáte, posílíte svou mysl – své já. A vaše já je z velké části to, co vám utváří váš budoucí životní úspěch. Věřte, že stojí za to se překonat. Sklidíte hojné ovoce.

Běhání jako tréninkový prostředek

Mezi poslední výhody běhání jsem záměřně zařadil benefity na naši fyzičku, resp. na naše zdraví. Právě běh jako prostředek pro spálení přebytečných kil je často hlavním důvodem, proč lidé s touto aktivitou začínají. Dle mého však přehlíží mnohem důležitější aspekty běhu, které jsem zmínil výše. Věřím, že vám tento článek pomohl s jejich pochopením, skoncováním s otázekami typu k čemu je dobrý běh a  povzbudil vás nasadit kecky a vyběhnout.

Proč běhat – závěrem:

Takže si to na závěr ještě jednou shrňme – k čemu je dobrý běh a jaké vidím výhody běhání:

  1. Běh je generátor nových nápadů
  2. Běh je rušička popracovní únavy
  3. Běh je čistička hlavy
  4. Běh je jedním ze způsobů, jak se přiblížit k Bohu
  5. Běh ostří naši mentální pilu
  6. Běh je tréninkový prostředek pro dobrou fyzičku