Člověk nemůže dělat všechno. Bohužel i bohudík. Máme omezené zdroje – časové, prostorové, energetické,… Uspořádat si v dnešní době životní priority je možná větší úkol, než kdy dřív.
Jsme bombardováni nepřeberným množstvím podnětů, které se kolem nás neustále neplánovaně vynořují. Z toho plyne také množství výzev.
Jednou z nich je bezesporu způsob, jakým vybíráme a spravujeme naše životní priority. Management priorit považuji za jeden z hlavních pilířů produktivního a zdravě vyváženého života.
Jak na to vám ukážu v tomto článku.
Poslechněte si tento článek v audio verzi na:
Spotify | Apple Podcasts | Google Podcasts
Management životních priorit je vyvážený přístup k rolím, které v životě zastáváme. Management priorit také můžeme nazývat jako „no management“, jelikož se jeho síla z velké části odvíjí ze zralého a promyšleného odmítání nových podnětů.
Zkrátka naučit se říkat ne nedůležitým činnostem, je esencí pro vynikání v těch důležitých.
Jak ale zjistit, které aktivity jsou důležité a které nikoli? To je zásadní otázka. Jako křesťan bych řekl, že je v tomto smyslu hlavní naslouchat Bohu, který člověka vede a ukazuje mu, kde aktuálně je jeho místo. Obecně se však dá říci, že je důležité být vnitřně přesvědčený o správnosti cesty, kterou jsem se v životě vydal.
Pokud vím, kam jdu, vím také, jak se rozhodnout ohledně prioritních oblastí mého života.
Naše životní priority se v průběhu života mění. To, že má dvacetiletý svobodný student zcela jiné priority, než čtyřicetiletý s rodinou a vlastním byznysem je zřejmé. Výzvou však pro každého z nich zůstává, zda si dokáže rozvrhnout svůj omezený čas správným způsobem.
Já osobně svůj čas investuji do několika oblastí:
V každé oblasti zastávám několik pečlivě vybraných rolí (např.):
Snažím si své role explicitně pojmenovávat, protože mi to značně pomáhá při eliminaci těch nadbytečných. Nedá se být perfektní ve všem. V každé životní fázi jste postaveni před téměř neřešitelný problém, do jaké oblasti investovat.
Čím je člověk starší, tím rychleji a snáze přibývají jeho role. Role nejdou kupit donekonečna, jelikož následně děláte všechno a zároveň nic pořádně.
Zkuste si pravidelně (jednou za rok) vytvořit myšlenkovou mapu svých rolí, na jejichž základě se rozhodnete, čemu se chcete v nadcházejícím roce věnovat a čemu nikoli. Po roce se vždy ke své mapě vraťte a zhodnoťte, jak jste si ve svých vybraných rolích vedli a proveďte nutné změny. Vždy se řiďte heslem „méně, ale lépe“.
V ideálním světě by naše role měly být v průniku čtyř aspektů podporující náš rozvoj.
Konkrétně jde o to, abychom v tom, co děláme:
Cílem tohoto článku bylo především pobídnout k přemýšlení, jakým způsobem spravujeme naše životní priority. Pojmenováním a prioritizací rolí dokážeme vytvořit prostor, ve kterém máme reálnou šanci, že se naše obdarování skutečně zhmotní a budou mít pozitivní dopad nejen na naše nejbližší, ale i na celou společnost.
Hledáte kvalitní inspiraci pro váš osobní rozvoj?
Přečetl jsem už stohy knih a zkusil spoustu slepých uliček. Objevil jsem při tom ale také pár pokladů. 💎
Rád se s vámi o to nejlepší podělím ve svém newsletteru.
Přihlaste se zdarma k odběru: