Ondřej Šams

Duševno-psychicko-fyzické zdraví a pohoda

Zdravím milé odběratele.

Situace, ve které momentálně žijeme je náročná.

Má potenciál lámat i ty nejodolnější z nás.

Já osobně se už několik měsíců potýkám s všelijakými psychickými divnostavy. Jsem z toho docela nervózní, protože se pohybuji na pro mě neprozkoumaném území.

I proto jsem se rozhodl tento newsletter zaměřit na několik nápadů, které (jak pevně doufám) by mohly být v překonávání dnešních potíží nápomocné. Nejedná se o žádné „TOP BEST TIPS“, které vás z minuty na minutu zbaví všech problémů a učiní nejšťastnějšími lidmi na světě. Je to prostě jen pár věcí, které mi nyní pomáhají přežívat v relativním duševno-psychicko-fyzickém zdraví a pohodě.

Not Great, Not Terrible.


1 MYŠLENKA ODE MĚ

RANNÍ ZTIŠENÍ

Bezesporu jedna z nejzásadnějších činností dne. Dokonce bych řekl, že mé psychické rozpoložení v průběhu dne je přímo úměrné kvalitě ranního ztišení. Probíhá u mě různými způsoby, všechny však sledují stejný cíl – přiblížit se Bohu a vkročit do nového dne s Ním. Někdy čtu Bibli, jindy ji hlouběji studuji, jindy poslouchám křesťanské podcasty, čtu křesťanskou literaturu, modlím se či jen tak sedím v tichu a snažím se naslouchat tichému Božímu hlasu. Právě teď mě dost baví list Jakubův a podcasty od Davida Nováka.

PLÁN

Bez plánu se celý den plácám a nic pořádně neudělám. Zkoušel jsem různé způsoby plánování a nakonec jsem skončil u systému, jehož shrnutí naleznete v článku Jak si naplánovat den. Potřebujeme ve svém životě řád. Nejen, že nás ochrání od víru chaosu, také nám poskytne pevnou půdu pro spontánní nevšední aktivity.

POŘÁD NESEDĚT

Fuj, jak mi to moje pracovní místo někdy leze krkem! Snažil jsem se vyzkoumat, proč mi tak vadí a nakonec mi došlo, že zas tolik nejde o pracovní místo samotné, jako spíše o neustálé sezení. Pokud máte polohovací pracovní stůl, jste vysmátí. Já ho nemám, ale vyřešil jsem to jednoduše. Hodím si na stůl dřevěnou IKEA stoličku, na kterou položím notebook a rázem mám krásné pracovní místo u kterého mohu stát.

ČERSTVÝ VZDUCH

Choďte na procházky, jděte si zaběhat, oprašte svá kola a běžte se projet,… Je to jedno. Hlavně vypadnout na čerstvý vzduch! Já jsem momentálně značně zavalený školou, prací a sjednáváním hypoték, takže se mi lehce stane, že na „provětrání mozku“ zapomenu. Jestli jsem ale něco zjistil, tak to, že po těchto dnech „v izolaci“ běžím s otevřenou náručí přímo k depresi.

REDUKOVAT NEGACI

Obdivuji ty, kteří jsou stále schopní bez zjevných potíží konzumovat současná média. Já to nedokážu. V rámci udržení psychického zdraví jsem si musel striktně nakázat, že nebudu číst zprávy o Covidu (a všeho, co se děje kolem něj). Důležité informace mi tlumočí manželka. Zkrátka nedokážu do sebe vstřebat tolik negativních zpráv najednou. Musím mít filtr. Zamyslete se nad tím, jestli by to nepomohlo i vám.

SPÁNEK

Spánek je lékem na nervy. Snažím se spát minimálně 8 čistých hodin denně. Zaměřte se na spánek. Fakt. Má potenciál opravdu významně pomoci. Mimochodem o tom, jak nám spánek prospívá (a jeho nedostatek škodí) jsem psal v mém posledním článku.

2 CITÁTY OD OSTATNÍCH

„Mentální odolnost je vytrvalost, ne intenzita.“ – James Clear

„Jestli chcete jít rychle, běžte sami. Jestli chcete dojít daleko, běžte s někým.“ – Africké přísloví

1 OTÁZKA PRO TENTO TÝDEN

Nedávno mě oslovil verš z Jakubova listu 4. kapitola, verš 17, kde se píše: „Umět jednat správně, ale nejednat je hřích.“ Přemýšlím o těchto slovech v aktuální situaci, kdy vím, že spousta lidí nezažívá dobré časy. A tak si můžeme společně položit otázku:

V čem umíme a můžeme jednat správně ve vztahu k našemu nejbližšímu okolí?


Děkuji vám za přízeň a modlím se za hodně sil pro každého z nás do těchto nelehkých dnů.

Ondra