Ondřej Šams

Řešení problémů aneb naše aktuální situace je často jen symptomem našeho charakteru

Nikdy jsem nebyl velkým nadšencem do počítačových her. Asi to bylo tím, že s nimi nemám trpělivost. Avšak musím přiznat, že existovalo období během mé puberty, které bylo výrazně ovlivněno počítačovou hrou, jmenovitě hrou World of Warcraft. Ta mě opravdu chytla. Jednalo se o online hru, ve které hrajete za vámi vybranou postavu. Postupem času zvyšujete svůj level, používáte lepší zbraně a ovládáte speciální dovednosti. Postava, za kterou hrajete je v podstatě vaše virtuální dítě, o které pečujete od narození (levelu 1), kdy je bezbranné a v ohrožení téměř každým nebezpečím. Až po drsného bojovníka, kterému se ostatní hráči raději vyhnou obloukem. Podstata této hry a většiny podobných her je stejná – postupně se zlepšovat, objevovat nová místa na mapě, mít více peněz na lepší zbraně či nacházet odpovědi na řešení nových úkolů (questů). Zkrátka dosáhnout maximální možné úrovně dovedností a nejlepšího vybavení.

Když se nad tím člověk zamyslí, dojde mu, že tyto hry jsou, co se týče struktury, koncipovány podobně jako reálný život. Také vylepšujeme své dovednosti, rozvíjíme talenty a pracujeme na sobě, abychom mohli cestovat (*v herní terminologii: objevovat nová místa na mapě), vydělávat dostatek peněz a dovolit si tak nákup kvalitních věcí (*lepších zbraní, brnění) nebo žili ve společenství, kde se cítíme dobře (*být součástí dobrého klanu).


Tento článek si můžete poslechnout také v audio verzi na SpotifyApple Podcasts.


Jak to souvisí s moji realitou?

Možná si říkáte, proč mluvím o nějaké počítačové hře a jak to souvisí s mým reálným životem? Jde o to, že v každodenním shonu často zapomínáme na jednu zásadní věc, která je při hraní her naprosto očividná.

Pokud se na nízkém levelu pustíte do úkolů (questů), které jsou určeny pro úrovně vyšší, rychle poznáte, že tudy cesta nevede. Dříve než se nadějete něco vás rozsápe a vy musíte začít znovu. Abyste byli schopni splnit určité úkoly nebo se vůbec bezpečně pohybovat po území plném nebezpečných potvor, potřebujete na sobě nejprve zapracovat. Až po dosažení určitého stupně zkušeností se můžete přesunout na úkoly pro vyšší levely. Nabytí těchto zkušeností vyžaduje čas. Nejde to uspěchat. Musíte trpělivě hrát, učit se novým dovednostem a uvážlivě hodnotit, zda už jste dostatečně způsobilí pro těžší výzvy a úkoly.

V životě to bohužel děláme často úplně opačně. Jsme tak úzce orientováni na to, co chceme tady a teď – např. zaplatit půjčku, mít dobrého partnera nebo být mistr republiky v nějakém sportu, že zapomínáme na jednu zásadní věc. Aby se naše přání mohly stát skutečností (nebo se alespoň zvýšila pravděpodobnost jejich dosažení), potřebujeme na sobě pracovat primárně zevnitř (*v herní terminologii nabrat dostatek zkušeností, „naexpit“).

Naše situace jako symptom charakteru

Neustále bojujeme s pokušením hledat řešení našich problémů v externích věcech. Zapomínáme na to, že naše aktuální situace je často jen symptomem našeho charakteru. Zadluženost může být symptomem špatných finančních návyků. Obezita symptomem nadměrného stresu a přejídání. Rozvod symptomem špatné nebo žádné snahy o budování vztahu. Chápu, že je obtížné si tohle všechno připustit. Neradi si přiznáváme, že jsme to my, kdo by se měl změnit.

Představte si teď reálnou situaci. Jedete se projet na kole, ale ejhle zajedete do hlubokého výmolu, který vás katapultuje přes řídítka. Pořádně si namelete a nejhůře z toho vyjde vaše levá ruka. Při každém pohybu vás ukrutně bolí a vy se obáváte, že je zlomená. Jdete tedy k doktorovi a čekáte odborné posouzení stavu vaší končetiny. Doktor přichází a ptá se, co vás trápí. Vy vysvětlíte, co se stalo a ukazujete svou bolavou nateklou levačku. Doktor se na ni však ani nepodívá, jen se v krátkosti zamyslí a poté řekne: „Hm, bolavá ruka. Tak tady máte prášky proti bolesti. Nashledanou.“

Co to je za šíleného doktora říkáte si. Nehledá podstatu bolesti, ale místo toho jen potlačuje její symptom. Bohužel přesně takto často vypadá způsob, jakým řešíme své problémy. Je to jako, kdybychom řešili sesouvající se svah na naší zahradě tím, že zeminu nabereme do kolečka vyvezeme ji zpět nahoru, tam ji vyklopíme a myslíme si, že teď už bude svah stabilní.

Líbí se vám moje tvorba?
Přihlaste se k odběru novinek:

Pečlivě rozmyšlený obsah. Žádný spam.

Řešení problémů – napětí mezi vnějším a vnitřním přístupem

Asi jste už vycítili hlavní myšlenku tohoto článku. Soustřeďme se nejprve na vnitřní řešení, dříve než začneme hledat vnější. Dříve než se rozhodneme řešit problém nějakou externí vychytávkou, zeptejme se sami sebe, zda existuje něco, na čem bych mohl vnitřně zapracovat, co by vedlo k dosažení stejného cíle.

Pro někoho to bude možná znamenat, že si pro pocit vyšší sebedůvěry nekoupí to nejdražší oblečení, ale místo toho se zaměří na své obdarování a talenty. Bude na nich poctivě a vytrvale pracovat a vědomí toho, že jsem schopný něčemu obětovat své pohodlí a úsilí podpoří jeho sebedůvěru. Vidíte? Tady náš hrdina dokázal vyřešit skutečnou podstatu problému pomocí vnitřních zdrojů. Můžeme také předpokládat, že mu sebedůvěra zůstane nesrovnatelně déle, než po koupi trička od Gucciho.

Často ty nejlepší řešení našich problémů leží přímo v nás. Bohužel jsou všední a relativně nudné. Nejsou tak stimulující jako vyzkoušet zázračnou pilulku pro rapidní nárůst bicepsů anebo nákup nějaké blyštivé věcičky, která vyřeší „polovinu našich problémů“. Jsou to normální, nijak neutajované přístupy, které však vyžadují to nejzásadnější – naši osobní změnu.

Na závěr bych chtěl říci, že existuje vztah mezi vnitřním budováním svého charakteru a zlepšením svého života. Pokud dokážeme změnit naše uvažování a budeme se snažit hledat řešení našich problémů a výzev v jejich podstatě, budeme dosahovat dlouhodobějších a lepších výsledků. Je to také cesta jak převzít zodpovědnost za svůj život a nevymlouvat se na zlé okolí.

Tvrdá práce vždy vede k zisku, řečnění však jenom k chudobě. – Přísloví 14:23 (Bible)

Jedním z nejlepších způsobů, jak na sobě pracovat je konstantně se učit novým věcem. S tím by vám mohl pomoci můj čtvrteční newsletter. Jako jeho odběratelé budete mít zajištěn dlouhodobý přísun kvalitního obsahu, který vám pomůže neusnout na vavřínech a dlouhodobě pracovat na rozvíjení svého potenciálu.