Ondřej Šams

Aplikace pro iPhone, iPad, Mac podporující produktivní práci (2022)

Jsem nadšenec do technologií. Velmi snadno však sklouzávám do jejich přehnaného používání. Jsem si toho vědom a snažím se čas strávený na iPhonu či MacBooku usměrňovat a stanovovat si zdravé hranice. Pokud by vás to zajímalo, tak tady jsem o tom napsal. Teď ale k tématu – aplikace pro iPhone, iPad, Mac.

Jsem si téměř jistý, že nejsem standardním „závislákem“, který svůj volný čas věnuje prohlížení sociálních sítí, zpravodajských webů či hraní her. Jedním z mých velkých pokušení je obchod s aplikacemi, především pak podkategorie obsahující aplikace pro produktivitu. Jsem schopný strávit neúměrné množství času projížděním a zkoušením aplikací tohoto žánru. Proto se považuji za v celku relevantního člověka, který by vám mohl poskytnout několik tipů na vskutku užitečné aplikace. 

Jako uživatel Apple ekosystému budu uvádět aplikace pro iPhone, iPad a Mac. Omlouvám se tedy předem všem vlastníkům zařízení se systémem Android a Windows. Vím, že i na této platformě jsou skvělé aplikace, avšak nejsem schopný poskytnout jejich objektivní zhodnocení a doporučení, jelikož jsem s nimi dlouhodobě nikdy nepracoval.

Nástrahy a přednosti technologií 

Technologie dokáží člověku významně ulehčit život… ale také zkomplikovat. Jako téměř každá věc na světě mají i technologie své světlé a temné stránky. Pojďme se nyní zaměřit na pozitivní dopady. Mám pro vás čtyři aplikace, které používám na denní bázi a velmi mi ulehčují pracovní proces. Nechte se inspirovat a zvažte, zda by vám některá z nich dokázala vaši práci ulehčit či podpořit.

Things 3

Aplikace pro iPhone Things 3

Things je aplikace tvořící jádro mého systému správy osobních i pracovních záležitostí. Díky ní jsem schopný mít v reálném čase kompletní přehled nad všemi projekty a úkoly. A to od těch největších a nejkomplikovanějších (projekt v práci) až po ty zcela banální (umýt nádobí). Nebudu zde sáhodlouze rozebírat to, jakým způsobem aplikace funguje. Jen zmíním, že se její prostředí do značné míry snaží řídit zásadami GTD (Getting Things Done), což je jeden z nejlepších a nejpoužívanějších systémů pro správu úkolů na světě. Tento systém je značně komplexní, ale Things dokáží úžasným způsobem jakoukoli složitost převést do krásného, srozumitelného a vzdušného uživatelského rozhraní. Zde se zároveň dostávám k nejsilnější stránce Things. Nad tím, jakým způsobem dokázali vývojáři skloubit pokročilé funkce spolu s krásným minimalistickým designem zůstává rozum stát. Jestli něco opravdu nechcete od aplikace, která vám hlásí, co máte dělat, tak je to složitost a krkolomnost ovládání, spolu s designem, který vás přehlcuje úkoly. Pocit lehkosti a jednoduchosti, který Things dokáží v člověku při zpracování úkolů vyvolat u mě převažuje i nad negativy, mezi které se řadí především nemožnost sdílení úkolů s ostatními.

Pozitiva:

  • rozhodně design
  • odladěná verze pro iPhone, iPad, Mac i Apple Watch
  • jednorázový nákup, tedy absence otravného subscription modelu
  • vysoká spolehlivost, funkčnost a synchronizace mezi zařízeními
  • co se týče funkcí, je to jedna z nejpokročilejších aplikací pro správu úkolů na trhu

Negativa:

  • vyšší pořizovací cena + pro každé zařízení (iPhone, iPad, Mac) se musí aplikace kupovat zvlášť
  • nemožnost sdílení a spolupráce na úkolech s ostatními

Líbí se vám moje tvorba?
Přihlaste se k odběru novinek:

Pečlivě rozmyšlený obsah. Žádný spam.

Kalendář 

Aplikace pro iPhone Apple Kalendář

Používám nativní aplikaci kalendáře v iOS. Dle mého názoru je to jedna z nejlepších aplikací pro kalendář, které pro zařízení Apple najdete. Kalendář je pro mě místem, kam si zapisuji všechny události,  kterých se v budoucnosti zúčastním. Je nejdůležitějším zdrojem informací, podle kterého si plánuji co, kdy, kde a jak budu dělat, proto je pro mě vysoce prioritní mít záležitosti v kalendáři vždy aktuální. K tomu mi dobře slouží aplikace kalendáře, která umožňuje okamžité zapsání každé nové události. Kalendář mám rozdělený na několik oblastí, které jsou barevně odlišeny. Mezi tyto oblasti patří např. škola, práce, rodina, osobní apod. Díky tomu mám nad vším při letmém pohledu do aplikace hezký přehled.

Pozitiva:

  • aplikace je zdarma
  • spolehlivá synchronizace mezi zařízeními
  • jednoduchost

Negativa:

  • nepřehledné měsíční zobrazení na iPhonu

Toggl

Aplikace pro iPhone Toggl

Toggl je parádní nástroj, který dokáže měřit jak dlouho jste strávili na vašich projektech. V základní verzi (která úplně postačuje) je zdarma. Toggl používám jako zpětnou vazbu téměř na všechno, co dělám. To znamená, že měřím nejen čas, který strávím na jednotlivých pracovních projektech, ale také čas, který věnuji psaní článků, studiu, zpracování programů na CLIFT a Connector, seberozvoji apod. Díky tomu jsem na konci každého měsíce schopný zpětně vyhodnotit, zda jsem se opravdu věnoval smysluplným věcem, na kterých mi záleží nebo jestli si jen něco namlouvám a ve skutečnosti jsem nic kloudného nedělal. Pokud jste v práci či na brigádě placení od hodiny, pak je Toggl tím nejlepším nástrojem, který vám na konci měsíce poskytne kompletní přehled odpracovaných hodin. Ovládá se jednoduše a člověk se s touto aplikací naučí zacházet během chvilky.

Pozitiva:

  • jednoduchost ovládání
  • verze zdarma postačuje
  • podpora jak mobilních, tak i desktopových systémů + webová verze
  • hezké srozumitelné reporty
  • možnost vytvořit si hlavní rubriku např. škola a v ní spravovat dílčí projekty (jednotlivé předměty)

Negativa:

  • musíte si navyknout na spouštění a vypínání časovače Togglu, na což budete zpočátku určitě zapomínat (vlastní zkušenost)

Streaks 

Aplikace pro iPhone Streaks

Pokud hledáte parťáka, který vám pomůže vypěstovat si a udržet návyky, pak je aplikace Streaks tou správnou volbou. Ve Streaks si můžete vytvořit libovolný návyk, který si následně vždy po splnění odškrtnete (např. vytvoření ranní rutiny nebo pravidelné čtení). Filosofie stojící za touto aplikací není žádná raketová věda, zkrátka se snažíte pravidelně plnit vaše návyky a vytváříte řetěz, který se pokoušíte nepřetrhnout tím, že byste nějaký den vynechali. I když Streaks vypadají velice jednoduše, je v nastavení nepřeberné množství možností, dle kterých si můžete každý návyk upravit k obrazu svému. Já jsem se díky této aplikaci naučil každé ráno sprchovat studenou vodou a dnes již tento návyk ani nemám v seznamu Streaks, jelikož je pro mě téměř automatický. Právě teď se např. snažím vybudovat návyky na pravidelné denní psaní a čtení. Bez Streaks by to pro mě bylo určitě obtížnější.

Pozitiva:

  • široké možnosti nastavení každého návyku
  • jednoduchost ovládání
  • opravdu to funguje, nutí/motivuje člověka k pozitivním změnám

Negativa:

  • stojí něco přes stovku