Ondřej Šams

Jak se zbavit závislosti na telefonu

Ano, jsem závislý na mobilu. Neumím si představit, jak bych bez něj mohl v běžném životě fungovat. Co teď? Existuje nějaký způsob, jak se zbavit závislosti na telefonu? Mám rozšlapat iPhone a koupit si Aligátora? Nebo existují i jiná řešení?

Mám za to, že většina z nás (minimálně v generaci mladší 30 let) tak nějak bojuje ze závislostí na mobilu. Ne každý si to takhle pojmenuje, pravdou však je, že na mobilu trávíme více času, než je zdrávo a že screentime negativně ovlivňuje naše vztahy, práci, koníčky, ale i fundamentální pocit toho, že žiju a nepřežívám.


Tento článek si můžete poslechnout také v audio verzi na:

Spotify | Apple Podcasts | Google Podcasts


Nebojte, tento článek není ze série sluníčkářských agitací na extrémní řešení. Osobně mám technologie moc rád a dá se říci, že jsou i mým koníčkem. Už jsem také dost starý na to, abych si uvědomil, že extrémní řešení nejsou obvyklé dobrá řešení.

Nesouhlasím s pohledem – zahodit všechny technologie a utéct do lesů. Skrývání a potlačování reality nikdy nikam nevedlo. Za mnohem lepší alternativu považuji konfrontaci s komplexní realitou. Tím myslím uvědomit si existenci super výhod mobilů, ale také náš nepopiratelný sklon k závislosti. Z tohoto bodu bych se rád odpíchnul a snažil se hledat ty nejlepší cesty, jak závislost na mobilu ovládnout. Nevylévejme vaničku i s dítětem.

Osobně k mobilu zastávám postoj, který zní trochu jako klišé – dobrý sluha, ale špatný pán. Snažím se o maximální využití předností této technologie a naopak, co největší eliminaci temných stránek, do kterých bezesporu patří i závislost (odborně nomofobie, digitální závislost). Nebudu zde popisovat, jak se závislost projevuje a jaké destruktivní vlivy má – to každý víte sám (schválně zapátrejte ve svém svědomí). Raději bych vám nabídl několik tipů, ke kterým jsem se v průběhu času dopracoval a které mi značně pomohly (a pomáhají) závislost na mobilu ovládat.

závislost na mobilu - jak se zbavit závislosti na telefonu

Tipy jak se zbavit závislosti na telefonu

1. Screen Time je váš nejlepší kamarád

Funkce Screen Time (tak se jmenuje na iOS, ale stejná funkcionalita je i na Androidu) slouží primárně jako ukazatel toho, kolik času jste strávili tento den/týden na vašich zařízeních. Pro nás je však důležité, že si díky ní můžeme nastavovat časové limity k určitým aplikacím a webovým stránkám anebo si je dokonce úplně zablokovat. Navrhuji vám, abyste si po zralé úvaze vymezili ke svým oblíbeným prokrastinačním webům a aplikacím váš “denní časový limit”. A pokud chcete dosáhnout skutečně hmatatelného výsledku, doporučuji také aktivaci nutnosti zadání kódu, po vypršení vámi stanoveného limitu. Kód byste ideálně neměli znát, zkuste proto poprosit někoho z vašich blízkých, aby vám jej zadal. Díky tomu pro vás bude mnohem těžší pokračovat v plýtvání času a donutíte se dostát svému původnímu závazku. Je to možná trochu drsné, ale zbavit se závislosti na mobilu není procházka růžovým sadem.

2. Aplikace sociálních sítí rovnou do koše

Sociální sítě jsou bez debat těmi nejhoršími žrouty času. Jejich architektura je úmyslně navržena tak, abyste na nich trávili co nejvíce času. Existuje jeden citát, který se mi vryl hluboko pod kůži: “Pokud za produkt neplatíte, jste produktem vy sami.” Produktem sociálních sítí jsme my, resp. naše pozornost, která je za poplatek prodávána reklamním inzerentům. Na Facebook můžete jít i přes prohlížeč, nebudete mít sice tak příjemný uživatelský zážitek, ale o to právě jde.

3. Omezte notifikace

Čím méně notifikací vám bude chodit, tím méně času na svém telefonu strávíte. Znáte to – přijde zpráva a po půl hodině se probudíte při nekonečném scrollování Instagramu… Většina aplikací (včetně aplikací pro komunikaci), nevyžaduje vaši bezprostřední reakci. Chraňte si svůj život v realitě, v přítomném okamžiku a nenechte se vyrušovat každých pár minut. Docílíte toho vypnutím většiny upozornění v nastavení telefonu.

4. Přes noc nabíjejte všude jinde, jen ne na nočním stolku vedle postele

Když jdete spát, dejte si mobil nabíjet do jiné místnosti, ať k němu nemáte z postele pohodlný přístup. Večer jsme unavení a kapacita naší vůle je vyčerpaná, není lehké ubránit se pokušení brouzdání na mobilu. Možná si říkáte, já mám ale na mobilu nastavený budík! Já taky. A víte co? Díky mobilu v jiné místnosti docílíte další skvělé výhody – konkrétně toho, že vás hluk budíku donutí následující ráno vstát z postele pěkně na první dobrou.

5. Být minimalista je cool, tak proč to nezkusit i s aplikacemi

Všeho moc škodí a to platí i pro množství aplikací v mobilu. Člověk je v pokušení stáhnout si každou appku, která vypadá zajímavě. Zkuste na to jít opačně. Před stažením aplikace si položte 2 následující otázky:

  1. Jak velký užitek mi aplikace přinese?
  2. Opravdu potřebuji, aby mi tato aplikace brala pozornost a tím i můj čas?

Nechte si v mobilu jen ty aplikace, které plní nějaký zásadní účel. Díky jednoduchosti docílíte vyšší efektivity i svobody.

Líbí se vám moje tvorba?
Přihlaste se k odběru novinek:

Pečlivě rozmyšlený obsah. Žádný spam.

6. Zkomplikujte si „zevlování” na mobilu

Bojíme se nudy. Bojíme se jí tak moc, že téměř v každé situaci, kdy nemáme co dělat nebo se cítíme nekomfortně, saháme do kapes a bereme mobil do ruky. Hlavně, abychom měli co dělat (i kdyby šlo jen o tupé přejíždění mezi obrazovkami s aplikacemi). Přitom sledovat svět kolem sebe nebo se jen chvíli nudit a přemýšlet má na naši psychiku značně blahodárné účinky. Pojistěte se předem, že se o tyto důležité momenty tvořící život neochudíte a když někam jdete, dávejte si telefon třeba do batohu místo do kapsy. Při práci si ho můžete nechat třeba v šuplíku místo toho, aby ležel na stole před vámi. Nebudete po něm sahat při každém rozsvícení displeje nebo „odpočinkové“ přestávce.

7. Když slunko vychází a zapadá, po mobilu má mysl nepátrá

Zkuste si dopřát start i závěr dne bez mobilu. Ráno vám to pomůže vstoupit do dne s čistou hlavou a plnou nádrží energie. Místo mobilu si můžete zkusit zavést nějakou zdravou ranní rutinu, uvidíte, že se budete cítit lépe. Co se týče večerů, ty není vhodné trávit před monitorem také z důvodu kvalitního spánku. Displeje vyzařují modré světlo, které mozku evokuje, že je den a v tělu se pak narušují přípravné procesy na zdravý spánek.

8. Co raději dělat něco, co vás opravdu baví?

Zní to úsměvně, ale je to tak. Jaké záliby máte? Co vám přes den dělá radost? Ať už objevujete nebo si užíváte staré dobré koníčky, hlavní je nezůstat připoutaný k telefonu.

9. Na procházky bez virtuálního oka

Rád si na procházky beru mobil, mohu pak fotit krásná přírodní panoramata. Někdy je však dobré nechat všechnu elektroniku doma a vnímat okolí tak, jak je to pro nás nejpřirozenější – našimi smysly. Pozorujte, dotkněte se, nadechněte se, zaposlouchejte se…

10. Jeden den asketou

Až se budete cítit skutečně vyšťavení a z pohledu do obrazovky se vám bude dělat špatně, není nic lepšího než si dát úplnou pauzu. Mně osobně se osvědčil den bez elektroniky – tzn., že se po celý den vyvaruji jakéhokoli styku s telefonem, tabletem, počítačem, TV,… Ideální je strávit volný čas někde venku a vyčistit si tak pořádně hlavu. Já si tuto proceduru ordinuji jen výjimečně, protože je pro mě těžké vzdát se všech elektronických hraček. Opravdu to ale pomáhá.

11. Radši než mobil pohlaď svého milovaného

Závěrečný tip je takovým popíchnutím pro všechny zadané. Zkuste se zamyslet, kolikrát jste za den pohladili/vzali do ruky svůj mobil (můžete si to najít v nastavení) a kolikrát jste pohladili svého milovaného? Já se při odpovědi často zastydím, odložím mobil a jdu se věnovat reálnému vztahu, který člověku poskytuje opravdovou radost a naplnění.


Závěrem

To byl tedy rychlý přehled tipů, jak se zbavit závislosti na telefonu. Věřím, že vám alespoň některé z nich pomohou podobně jako pomohly mně. Pokud znáte ještě další zajímavé tipy, budu vděčný, když se o ně podělíte. Pošlete mi je prosím na e-mail.