Ondřej Šams

Jak udělat ze čtení knih návyk

Tento článek jste pravděpodobně otevřeli, protože čtení knih je činnost, na které vám záleží a kterou byste chtěli rozvíjet. Mám pro vás dobrou zprávu. Tímto krokem jste překonali jednu z hlavních bariér, která vás od vytvoření návyku ze čtení knih dělí. Kde je vůle, tam je i cesta. To platí i u čtení. Je velmi těžké vybudovat si návyk spojený s aktivitou, kterou nesnášíme. Pokud vás však čtení alespoň trochu baví, neměli byste mít s vytvořením tohoto návyku problémy.

Na následujících řádcích vám představím jednotlivé kroky, které vám pomohou si ze čtení knih vytvořit dlouhodobý a pevný návyk.

Ještě předtím, než se do toho pustíme, pojďme si položit banální (avšak důležitou) otázku: „Proč číst?“


Tento článek si můžete poslechnout také v audio verzi na SpotifyApple Podcasts.


Proč číst?

Zamýšleli jste se někdy nad tím, proč je dobré číst? Nemám na mysli „průpovídky“, kterými nás nutili rodiče ke čtení na základní škole, ale opravdová reálná pozitiva ovlivňující náš současný život. Pojďme si zde některé příklady explicitně vyjmenovat. Lépe si pak uvědomíme význam, který na nás bude vytvoření návyku čtení mít.

Návyky jsou zajímavá věc. Hezky to vystihl James Clear:

„Návyky jsou pravidelný, rutinní úkon, který se může zdát triviální, je však zdrojem netušeného potenciálu.“ 

„Úspěch je výsledkem každodenních návyků, nikoli dramatických proměn, které se vám přihodí jednou za život.“ 

Čím tedy může čtení knih náš život obohatit? Z vlastní zkušenosti jsem vypozoroval, že čtení:

  • redukuje stres (například četba biografie Steva Jobse mi pomohla, abych se nezbláznil při učení na státnice),
  • zlepšuje soustředění (svět je plný rozptýlení, osobně zastávám názor, že schopnost plné koncentrace je zlatem nového tisíciletí, jež bude v budoucnosti nabývat ještě většího významu),
  • udržuje zdravou paměť (a to se vždycky hodí, nejen do školy a práce),
  • dělá z vás vzdělanějšího a kompetentnějšího člověka (získáváte větší přehled, bohatší slovní zásobu, lepší písemný projev, zkrátka máte vyšší šance, že se v životě uplatníte),
  • je zábava (nemusí to platit obecně, avšak pokud objevíte žánr, který vás nadchne, může se ze čtení stát jedna z vašich oblíbených volnočasových aktivit).

Vytvoření návyku

Doufám, že jsem vás zmíněnými benefity namotivoval. Dlouhodobé praktikování návyku čtení knih jejich pozitiva ještě znásobí.

Teď se již pojďme podívat na šest kroků, které vám ukáží, jak na to.

1. Stanovte si čas, kdy budete číst

Určete si čas, který vám osobně vyhovuje a dbejte na to, abyste každý den četli přibližně ve stejnou dobu. Mozek si spojí četbu s určitou částí dne. Mně funguje například pravidelné čtení Bible ráno po probuzení. 

2. Stanovte si cíl

Je na vás, zda vaším cílem bude určitý počet stránek či doba, po kterou chcete soustředěně číst. Dejte si jen pozor, ať je váš cíl dostatečně malý, abyste mu nemohli říci ne, avšak zároveň dostatečně velký, abyste cítili, že děláte nějaký progres.

3. Vyberte si knihu

Vyberte si knihu – hned teď. Pokud to necháte na zítra, budete svůj vyhrazený čas pro čtení zbytečně trávit rozhodováním, kterou knihu vybrat. Čtěte žánr, který vás baví a zajímá. Pozitivní emoce jsou esenciální složkou pro podporu budování návyku. Pokud se u toho budete cítit dobře, budete to chtít opakovat.

Líbí se vám moje tvorba?
Přihlaste se k odběru novinek:

Pečlivě rozmyšlený obsah. Žádný spam.

4. Najděte si místo, kde budete číst

Stabilní místo hraje také velmi významnou roli v budování návyků. Pokud budete číst každý den na stejném místě, váš mozek si začne toto místo spojovat s kýženou činností. S kontextem se mění i chování, proto dbejte na to, aby váš prostorově-časový kontext vyhrazený pro čtení zůstával co nejvíce podobný.

5. Nastavte si připomenutí

Použijte vaši aplikaci kalendáře nebo jakýkoli správce úkolů a nechte si poslat upozornění několik minut před vyhrazeným časem ke čtení. Tyto umělé připomínky vám pomohou především v prvotní fázi budování návyku, kdy ještě nemáte aktivitu zažitou. Silný návyk se tvoří na bázi frekvence opakování, ne na délce času, který při dané činnosti strávíte.

6. Řekněte někomu o svém závazku

Změna návyků se těžko provádí v izolaci. Tím, že dáte vědět svým blízkým o vašich úmyslech s novým návykem, docílíte dvou pozitiv. Jednak se vám neurčitá představa návyku v mysli změní v něco reálnějšího. Jednak na sebe vytvoříte tlak, který vám pomůže překonat dny, kdy se vám do splnění návyku nebude chtít, jelikož se vaši blízcí mohou kdykoli zeptat, jak se vám ve vašem rozhodnutí vede.

Čtení knih na pohodu

Věřím, že vám uvedený recept usnadní překonat obtíže, které mnoho lidí včetně mě u čtení zažívá. V dnešním světě jsme vystaveni nepřebernému množství podmětů, při jejichž vykonávání příliš nemusíme vynakládat vlastní mentální úsilí. Mám však za to, že čtení knih je jednou z činností, u které opravdu stojí za to bojovat, abychom ji pravidelně zařadili do našich životů.