Jestli mám pro nějakou internetovou stránku slabost, tak je to rozhodně YouTube. Člověk na této síti dokáže strávit bez velkých potíží hodiny. Je to tak strašně pohodlné! Jenom koukat a přijímat. V cestě nejsou žádné zbytečné překážky, neboť algoritmus vždy doporučí další sadu zajímavých videí. Klik a jede se dál. Bohužel to má i svou stinnou stránku a tou je závislost na YouTube, které si u sebe všímá čím dál tím více lidí. Tématu jak řešit závislost na YouTube bych se rád hlouběji věnoval v následujících řádcích.
Pokud jste lehce znepokojeni, nad tím kolik času trávíte sledováním videí nebo jste si snad již svou závislost na YouTube pojmenovali, neklesejte na mysli – sám jsem si tím prošel a mám pro vás dobrou zprávu. Dá se s tím něco dělat i bez extrémních řešení.
To, že mám s YouTube problém jsem si začal uvědomovat několik let dozadu, ale moc jsem nevěděl, co s tím prakticky dělat. Předsevzetí typu – budu se koukat jenom na pár videí denně moc nefungovaly a já jsem padal do pomyslné YouTube „rabbit hole“ (= člověk ztratí pojem o čase a stráví sledováním videí klidně i několik hodin) znovu a znovu. Měl jsem tendenci obviňovat svou slabou vůli, než mi došlo, že se tady odehrává neférový boj mezi mnou a YouTube algoritmem.
Algoritmus je to nejcennější, co YouTube má. Je nakódovaný tak dobře, že člověka prostě „donutí” kliknout na některé z doporučených videí na domovské stránce či v pravém sloupci vedle přehrávače. YouTube je platforma, jejíž finanční zisky/ztráty jsou přímo úměrné času, který na ní lidé tráví a tak je schopnost algoritmu doporučovat ty nejlákavější videa pro budoucí rozvoj YouTube naprosto klíčová.
S tím souvisí i jeden naprosto klíčový fakt, který bychom si měli uvědomit. Algoritmus je silnější než naše vůle. Prostě to tak je. Na jeho vývoji se podílelo moc chytrých mozků a investovalo se do něj moc peněz. Nechápejte mě špatně – nejedná se o nějaké spiknutí mocných v Googlu s cílem zotročit lidstvo. Management společnosti zkrátka chce, aby YouTube rostlo a dokonalý algoritmus, který dokáže podvědomě přechytračit lidský mozek, aby se díval dál je pouhý nástrojem, jak zajistit životaschopnost firmy. (Nebojte se, nejste bezmocní. V praktických tipech vám ukážu, jak algoritmus jednou provždy vyřadit ze hry.)
Dalším faktem, který bychom si měli uvědomit je náš přirozený sklon k závislosti. Tato závislost se má však odehrávat mezi námi a Bohem, naším stvořitelem. Bůh do člověka vložil touhu po vztahu s Ním. Často se tato touha popisuje jako jakási díra v naší duši. Tuto díru se však často snažíme zaplnit všelijakými potěšeními a jinými závislostmi, ve finále ale vždy pociťujeme trýznivou vnitřní prázdnotu.
Myslím si proto, že je zde legitimní položit si otázku, zda moje závislost na YouTube není jen berličkou, kterou se snažím zakrýt vnitřní pocit nenaplněnosti. Není to snaha před něčím utéct? Co si tím kompenzuji?
„Ježíš jim odpověděl: „Já jsem chléb života. Kdo přichází ke mně, nebude nikdy hladovět; kdo věří ve mě, nebude nikdy žíznit.“
Bible, Jan 6:35 B21
Možná si o citovaném verši říkáte, že to jsou velmi silná slova. A také, že jsou. Mohla by to být pravda? Já věřím, že to pravda je a víra v Ježíše zásadním způsobem formuje můj život. To však neznamená, že se neperu se všelijakými závislostmi (viz. téma tohoto článku). Všichni, včetně křesťanů, mají sklony stávat se závislými na něčem/někom jiném než Bohu. Je to v lidské přirozenosti. Pokud však známe Ježíše, máme jedinečné know-how, jakým způsobem naplnit naši základní lidskou potřebu – mít vztah se Stvořitelem. Můžeme tak zažívat niterný pokoj a úspěšně přemáhat špatné závislosti.
Popsali jsme si základní dvě fakta, na kterých stojí a padá závislost na YouTube:
Tyto fakta by nám měly posloužit jako solidní odrazový můstek do praxe. Nyní vám tedy představím několik účinných praktických tipů a triků, jak se závislostí na YouTube pořádně zatočit!
Prvním důležitým krokem, jak eliminovat závislost na YouTube by měla být čistka zbytečných kanálů, které odebíráte. Pokud jste na tom podobně jako já v minulosti (odebíral jsem stovky kanálů), zkuste použít některé z těchto rozšíření do Chromu. Zrychlí vám to otrockou práci při ručním rušení odběrů. Ponechte si jen několik kanálů, jejichž obsah vám skutečně přináší hodnotu. Já osobně se snažím najednou odebírat maximálně 10 kanálů.
Jestli jste se po přečtení úvodu článku cítili proti YouTube algoritmu bezmocní, určitě vás potěší, že existuje nástroj, kterým můžete doporučená videa na stránce úplně vypnout. Tuto práci za vás odvede nadstavba do prohlížeče tzv. Add-on. Přidávám odkazy na tento doplněk pro Safari a Chrome. Pokud používáte jiný prohlížeč, určitě po chvilce hledání najdete variantu i pro něj. Tento šikovný nástroj vám umožní získat zpět vládu nad YouTube. Osvobodí vás od nezřízené konzumace obsahu a pomůže zredukovat váš čas na stránce jen na dobu nezbytně nutnou.
Na mobilním telefonu iPhone a tabletu iPad můžete použít stejné rozšíření prohlížeče Safari jako na desktopu, tedy „No Distractions“ for YouTube. Předpokládám, že podobnou aplikaci s trochou úsilí naleznete i na OS Android.
Vaše YouTube stránka může bez doporučených videí vypadat takto krásně:
O nastavování limitů pro aplikace a webové stránky jsem se šíře rozepisoval v článku, jak krotit svou závislost na mobilu, pro hlubší pochopení tedy doporučuji přečíst i tento článek. Ve zkratce jde o to, že si k YouTube v nastavení vašeho zařízení určíte denní časový limit. Doporučuji limit nastavit tak, aby se po vypršení YouTube zcela zablokoval. Můžete se inspirovat mým nastavením:
Aplikace YouTube v telefonu či tabletu je zlo. Nejen, že v ní nejdou skrýt doporučená videa, je také zahlcená až po krk reklamami a až moc dobře se ovládá – to vede k jednodušší ztrátě sebekontroly a závislosti na YouTube. Vyvarujte se jí.
Limit již nastavený máte, užitečné je však i vytvoření rozvrhu. Já se například snažím YouTube sledovat výhradně odpoledne po práci. Je to dobrý způsob, jak se odměnit a zrelaxovat.
Nejedná se o neporušitelné pravidlo. Z mých zkušeností se však prioritizace sledování YouTube na jednom z mých zařízení (mobil, tablet, počítač) velmi osvědčila. Pokud jste ve fázi, kdy se závislosti na YouTube potřebujete akutně zbavit, doporučuji používat počítač, jelikož na něm máte jistotu blokace doporučených videí (viz. předchozí tip). Pokud již máte nad YouTube vyšší kontrolu, vyberte si dle libosti. Mě to baví na iPadu.
Věřím, že vám uvedené tipy poskytnou funkční nástroje, jak závislost na YouTube nadobro zkrotit. Jsme jen lidé a tak se může stávat, že stejným závislostem propadáme opakovaně. Pokud se vám to se závislostí na YouTube stane. Víte již, jak se účinně bránit. Tak směle do toho!
Hledáte kvalitní inspiraci pro váš osobní rozvoj?
Přečetl jsem už stohy knih a zkusil spoustu slepých uliček. Objevil jsem při tom ale také pár pokladů. 💎
Rád se s vámi o to nejlepší podělím ve svém newsletteru.
Přihlaste se zdarma k odběru: