Ondřej Šams

Dobré návyky a „doba (Post)Covidová“?

Doba „Covidová“ leccos změnila. Jsem si jistý, že byste mi během chvíle byli schopni přednést vyčerpávající seznam, ve kterém byste popsali, jakým způsobem měla (a má) pandemie vliv na vaše osobní životy. V tomto zamyšlení bych se s vámi rád pozastavil nad problémem či lépe řečeno výzvou, kterou s sebou pandemie přinesla a čelí jí nejeden z nás.

Dobrý život = dobré návyky?

Náš život je z velké míry řízen pestrou škálou návyků. Jedná se o činnosti, které jedeme na autopilota. Nepřemýšlíme nad nimi.

Návyky tvoříme tak, že danou věc opakujeme stále a stále dokola. Po čase se z nich stává naše nová přirozenost. A proto buďme na pozoru! Návyky mají ohromnou moc a stojí za to se jimi zabývat. Jde opravdu o hodně. Jde o nás samotné. Jde o naše já, naši identitu.

Síla špatných a dobrých návyků

Dobré návyky slouží jako skvělý nástroj, který nám pomáhá určit pozitivní trend našeho života. Bohužel není všechno zlato, co se třpytí. Myslím, že všichni máme co dočinění i s temným bratrem dobrých návyků – zlozvyky. A právě jeden jsem na sobě zaznamenal poté, co jsme se začali rozkoukávat v letním pokaranténním rozvolňování.

„Téměř zcela jsem ztratil zdravou míru trávení času před obrazovkou.“

A řekl bych, že v tom nejsem sám.

Je to logické. V uplynulém roce jsme byli nuceni přesunout většinu práce do svých domovů, resp. do virtuálního prostoru. Z celodenního sezení před monitorem se stal nový standard. Před obrazovkou jsme pracovali, studovali, „scházeli se“ s přáteli, bavili se, zaháněli nudu… zkrátka se stala neoddělitelnou součástí celého našeho dne. Celého našeho života.

dobré návyky

Dobré návyky a digitální svět

A zde se vracíme k dobrým návykům, resp. zlozvykům. Strávit celý den před obrazovkou není nic dobrého a strávit celý den před obrazovkou a považovat to za normál je zlozvyk s devastujícími následky.

Prosím, nechápejte mě špatně. Nemám nic proti práci, studiu či zábavě před obrazovkou. Jen mi dovolte apelovat na ty z vás, které měsíce strávené v karanténě uvrhly do podobné pasti jako mě.

Vybudovali jsme si nezdravý návyk. Vytáhněme jej na světlo a skoncujme s ním. Místo toho nastavme trend našeho života zdravějším směrem.

Uvědomit si nezdravý vzorec chování a být ochotný se změnit je polovina úspěchu.

Dobré návyky čekají… Začít můžete třeba zde: