Ondřej Šams

Zdravý denní režim s ohledem na udržitelnost, vyváženost a flexibilitu

Pravidelní odběratelé mých článků si možná všimli, že jsem dlouho nic nepublikoval. Hlavním důvodem nebylo to, že by se mi nechtělo psát, ale rozházený denní režim.

Tento článek popisuje mou cestu hledání zdravého denního režimu a rád bych ho věnoval všem těm, kteří bojují na stejném bitevním poli.

Pojďme rovnou na to.


Nechce se vám číst?

Poslechněte si článek jako podcast na Spotify | Apple Podcasts | Google Podcasts


Jak můj denní režim selhal

Životní změny

Můj život prošel za poslední rok celkem razantní proměnou. Dodělal jsem školu a začal plnohodnotně pracovat v rodinné firmě.

Práce na „svém vlastním“ má plno nesporných výhod, avšak skrývá v sobě i mnohé nástrahy.

Tou největší je z mého pohledu bezbřehost práce. Zkrátka, když je člověk více méně svým vlastním pánem, jeho práce nezná žádné limity a hranice.

Pořád je co dělat a pořád je kam se posouvat. Pořád je koho oslovovat a pořád je zde kvantum věcí, které zlepšovat uvnitř podniku.

Mám rád svou práci a jsem rád, že mohu být součástí firmy, která se nestále rozrůstá a expanduje po celém světě. Je to vzrušující, ale také nebezpečné.

Život v extrémech

V minulosti jsem byl značně upjatý na detailní plánování dne. Každá minuta musela být (v realitě však nebyla) využita produktivně. Pokud ne, cítil jsem se provinile.

Tento můj hon za „efektivním“ životem skončil vyčerpáním a znechucením.

Řekl jsem si: „Nejde to takhle, zkusím to jinak!“ a skočil jsem do opačného extrému. Začal jsem žít v mnohem uvolněnějším módu.

V tomto čase jsem si nedával příliš mnoho cílů a nelámal si hlavu, jak co nejlépe využívat svůj čas. Zkrátka jsem pustil kormidlo, které jsem do té doby křečovitě svíral a nechal se více méně unášet životem. Denní režim jsem příliš neřešil.

Toto období se částečně překrývalo s obdobím, ve kterém jsem začal plnohodnotně pracovat. Jak už asi tušíte, nedopadlo to úplně slavně.

Nejen, že jsem postupně vypadl ze zdravých aktivit typu sportování, ale také výrazně utrpěly mé vztahy a tvorba zde na blogu nebo podcastu. Naproti tomu mě téměř kompletně pohltila práce.

Pracoval jsem od rána do večera. V hlavě jsem stále řešil jen práci. Stresoval jsem se různými problémy a ráno se budil s tlakem na hrudi s naléhavým nutkáním zkontrolovat e-maily.

Zdravý denní režim jako dobrý první krok

Věděl jsem, že takto nemohu dál.

Cítil jsem se jako troska a v práci se ze mě postupně stával cynik, který ve všem vidí problémy a každého podezřívá z úmyslné nespolupráce.

Fyzicky jsem se cítil špatně a také mě mrzelo, že se nevídám s přáteli a nic nového nepublikuji.

Rozhodl jsem se, že musím něco změnit a dát svůj život dát do kupy.

A jak lépe začít než stanovením nového zdravého denního režimu?

Nebudu vás napínat, myslím, že jsem uspěl a z nejhoršího jsem venku.

Jak přesně jsem postupoval a na jaké důležité věci jsem při tom dbal se dozvíte na následujících řádcích.

zdravý denní režim

 

Zdravý denní režim – k čemu jsem časem dospěl (zatím)

Cílem nového zdravého denního režimu již nebylo využít svůj čas 100 % produktivně a efektivně. Z toho jsem již vyrostl (tedy doufám). Nechci se znovu uzavírat do klece odkud není úniku.

Mým přáním bylo vytvořit dostatečně flexibilní rozvrh, ve kterém se budu moci pohybovat s lehkostí a ve kterém budu moci „volně dýchat“.

Z mých předešlých pokusů o stanovení denního režimu jsem vypozoroval několik důležitých principů, které jsem bral při stanovování nového denního režimu v úvahu:

1. Vyváženě se cítím jen tehdy, pokud také vyváženě žiju

Předpokladem pro zdravý denní režim je vyváženost. Člověk byl stvořen jako bytost nejen fyzická, ale i duševní a spirituální.

Náš denní režim by tedy měl tuto realitu odrážet. Své místo by v něm měly mít aktivity zaměřující se na tělo, duši i ducha.

2. V bezbřehosti převáží dominantní aktivita

Během období, kdy jsem pustil kormidlo a mým cílem bylo žít v „uvolněnějším“ módu jsem přišel na jednu důležitou věc. Pokud si život nebudu řídit sám, bude mi ho řídit někdo jiný.

Jak to myslím?

Vypozoroval jsem, že příliš laxní přístup k plánování života přirozeně vede k tomu, že v něm převáží dominantní aktivita.

Dominantní aktivita je činnost, která na člověka klade nejvíce urgentních úkolů, které postupně přehlušují všechny ostatní činnosti v životě, ve kterých naše angažmá „tolik nehoří“ (např. vztahy, dobrovolnická činnost apod.).

Toto vychýlení časem vede i k duševní nerovnováze.

Mým cílem tedy bylo určit dominantní aktivitě (v mém případě práci) pevnější hranice.

3. Život nelze plánovat na minuty

Myslím, že jsem velmi dobrý v plánování. Možná až moc.

Tato má přednost však zapříčiňuje, že mám tendenci věci „přeplánovávat“, tzn. plánovat všechno a do poslední minuty.

Během let jsem zjistil, že to není moc dobrý nápad. Člověk se uzamkne do klece rozvrhu, ze kterého doslova není úniku.

Ano, je možné, že když jde vše podle plánu, budete po nějaký čas „nejproduktivnějším smrtelníkem“ pod sluncem, avšak život není předvídatelný počítačový program.

Dříve či později narazíme do zdi reality.

Realita nám mění plány a nutí být člověka flexibilním a vynalézavým. Realita také připomene nejproduktivnějšímu smrtelníkovi, že je stále smrtelník a ne polobůh, který nepotřebuje odpočívat.

Mým cílem bylo tedy vytvořit dostatečně flexibilní rozvrh denního režimu, který bude obsahovat činnosti, na kterých mi záleží, avšak bude dostatečně pružný, aby byl schopný reagovat na nepředvídatelnou realitu.

4. Občas je dobré si „zasurfovat“

Život je dynamický, a to je na něm krásné. Někdy jsme nahoře a jindy zase dole. Myslím, že jedna z nejužitečnějších schopností v životě je naučit se, jak tyto vlny rozpoznávat a nejen to, naučit se také, jak se na nich svézt.

Co si pod tím představit?

Tak např. využití počátečního nadšení z nových fitness hodinek pro upevnění návyku sportování nebo umění zachytit „slinu“ něco tvořit či opravit v bytě.

Tato schopnost vyžaduje vysokou míru sebepoznání, která se s přibývajícím věkem prohlubuje. Člověk schopný „surfovat“ na vlnách přívalu nadšení a energie je pak schopný i ve stáří produkovat neskutečné kvantum dobrých věcí.

Zkrátka zbytečně nepálí energii.

Mým cílem pro nový denní režim tedy bylo mít otevřenou mysl pro zachytávání signálů „přicházejících vln“.

5. Mentalita nemusíš, můžeš

Přemýšlet v kontextu nemusíš, můžeš je neskutečně osvobozující.

K tomuto heslu jsem dospěl společně s mým koučem Martinem Hasíkem při bádání po větší svobodě v tom, co dělám.

Schválně se nyní zastavte. Zavřete si oči, pořádně se nedechněte, ještě důsledněji vydechněte a řekněte si pro sebe nahlas: „Nemusíš, můžeš.“

Snažím se vybudovat návyk, který spočívá v tom říci si tato slova před začátkem jakékoli činnosti.

Pokud půjdeme na dřeň, tak naprostou většinu věcí, kterou děláme, dělat nemusíme. Děláme je z nějakého důvodu. Děláme je, protože můžeme. Je to naše volba. My jsme kapitán.

6. Mít čas

Mám čas. Je můj. Jako bych ho téměř mohl nahmatat. I přesto, že mi vždy těsně proklouzne mezi prsty vím, že je tady a že mi ho nikdo nevezme.

Chraňte si svůj čas. Chraňte čas, který máte pro sebe a pro své blízké. Bojujte za něj a nenechte si ho vzít.

Co to znamená prakticky pro zdravý denní režim?

Vyhradit si dostatek času na aktivity, kdy jste jen sami se sebou nebo se svými blízkými a během tohoto času se nikam nehnat.

Jak naplánovat zdravý denní režim

1. Role a priority

Prvním krokem ke stanovení zdravého denního režimu je bezesporu znalost svých rolí a priorit. Bez nich jsme slepí a střílíme naslepo.

Je nemožné poskládat si život tak, abychom cítili satisfakci z dobře odvedené práce a vnitřní naplnění bez toho, aniž bychom věděli, co děláme, a hlavně proč to děláme.

O tom, jak si stanovit své role a priority jsem psal v tomto článku.

2. Definice problému

Co je váš problém? Pravděpodobně cítíte, že máte rozbitý denní režim. To je sice hezké, ale co to znamená konkrétně?

Děláte věci, které dělat nechcete nebo naopak neděláte věci, které dělat chcete? Cítíte se příliš pohlcení prací? Chtěli byste se více hýbat? Chybí vám kontakt s přáteli?

Zkoumejte své nitro, ptejte se otázky, kutejte hluboko. Jen vy víte, v čem vězí jádro pudla.

3. Seznam aktivit, na kterých mi záleží

Poté, co jste si vědomi svých rolí, priorit i věcí, které byste rádi změnili můžete začít s tvorbou seznamu aktivit, na kterých vám záleží.

Z počátku se vůbec neomezujte. Pište vše, co je v souladu s vašimi rolemi a cítíte to jako životní prioritu.

Pokud na něco v reálném životě nezbyde čas, zjistíte to v následujícím kroku.

4. Určení času a místa

Nyní máte před sebou seznam aktivit, které byste rádi zařadili do svého života. Pojďme jim dát časoprostorový rámec.

U každé z aktivit si odpovězte na otázku: Kolik času mi měsíčně/týdně/denně aktivita zabere a kde by se její plnění mělo odehrávat?

Takto vaše představy nabydou reálnějších rozměrů.

Dejte si pozor na podsekávání časů. Já např. vím, že sport mi zabere maximálně hodinu denně, i tak si na sport naplánuji minimálně hodinu a půl, protože vím, že se nechci nikam honit.

Pamatujte – flexibilita, ne vězení.

5. Zavedení do kalendáře

Blížíme se ke konci. Položte si před sebe kalendář a zkoumejte, kam byste mohli jednotlivé pravidelné aktivity jako časové bloky zařadit.

Buďte kreativní. Snažte se vžít do své kůže během klasického týdne.

Já si např. pomocí tohoto stylu uvažování uvědomil, že kreativní aktivity, které jsem si dříve plánoval na „klidnější“ odpoledne pro mě takto vůbec nefungují. Jsem utahaný, bez špetky chuti pustit se do tvořivé práce. Proto jsem si je přeplánoval na dopoledne a operativu jsem nechal odpoledni.

Vy to můžete mít naprosto opačně. Chtěl jsem jen ukázat, že je důležité vcítit se sám do sebe a denní režim si naplánovat tak, aby vám vyhovoval.

Je tu ještě jedna důležitá věc, kterou bych chtěl zmínit – denní režim si „nepřeplánujte“. Nechte si mezi jednotlivými aktivitami místo – čas na cokoli se vám zrovna zachce.

6. Žijte svůj zdravý denní režim

Teď už je to na vás.

Rámec denního režimu máte. Máte v něm také zahrnuty důležité aktivity vašeho života a nyní zbývá jen žít, nepřežívat!

Ještě jednou chci říci pozor-pozor-pozor!

Nenechte se denním režimem vláčet, mějte svobodu a flexibilitu měnit ho za pochodu a přizpůsobovat tak, aby vám skutečně sloužil. A nebojte se ho občas porušit.

Je dost možné, že to na první dobrou přestřelíte. Skrz následné iterace se však budete postupně dostávat k tomu pravému ořechovému.

Hodně štěstí!

Zdravý denní režim závěrem

Jsme u konce.

Doufám, že vám moje cesta hledání optimálního denního režimu pomohla v hledání té vaší.

Netvrdím, že mám všechno vyřešené a že teď bude všechno fungovat. Nebude.

Všichni jsme na cestě, každý je individuální a každému proto vyhovuje něco jiného.

Hlavním faktorem je nevzdat to, hledat dál, učit se z předešlých chyb – nejen svých, ale i ostatních a pokračovat.

Věřím, že jedině touto cestou se můžeme pomaličku přibližovat k něčemu jako je zdravý denní režim, který je nám šitý na míru – k dennímu režimu, který nás zmocní k tomu, abychom skutečně mohli využívat všech našich obdarování, které do nás Bůh vložil.